Vedení rozhlasu si myje ruce. Doležal už do ČRo Plus nikdy nepůjde

Bohumil Doležal končí na ČRo Plus

Vedení rozhlasu si myje ruce. Doležal už do ČRo Plus nikdy nepůjdeNové 1
Domov
Sdílet:

Český rozhlas zaslal vyjádření k náhlé změně témat v diskuzním pořadu ČRo Plus. Autor vyjádření, ředitel zpravodajství všech stanic Českého rozhlasu Jan Pokorný, v něm uvádí, že moderátor obeslal hosty jinými tématy, ale vedení se rozhodlo, že se Názory a argumenty budou držet svého tradičního formátu. Známý komentátor Bohumil Doležal, který v pondělí podal v této věci stížnost generálnímu řediteli Rozhlasu a Radě ČRo, v reakci na stanovisko ředitele zpravodajství Jan Pokorného, prohlásil, že už s ČRo Plus nebude více spolupracovat. Přinášíme redakčně neupravované stanovisko obou.

Vyjádření Jana Pokorného:

Český rozhlas se ohrazuje proti tvrzení, že zrušil diskuzi o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti se jedná o pořad Kulatý stůl Názorů a argumentů, který pravidelně v neděli s komentátory a dalšími odborníky rozebírá dění uplynulého týdne. Tak tomu mělo být i tuto neděli 8. října.
 
Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Nováček se s dramaturgem Radkem Kubičkem domluvili na aktuálních tématech týdne – výroky M. Zemana k rozšiřování prezidentských pravomocí, stěhování části výroby Škodovky do Německa a plány na těžbu lithia. Bohužel už dříve moderátor Tomáš Procházka obeslal pozvané hosty s jinými tématy, z nichž se část týkala voleb. Volební témata jsou ovšem součástí volebních speciálů a diskuzí, které Český rozhlas Plus vysílá v předvolebním období prakticky denně. Proto bylo nakonec dohodnuto, že se Názory a argumenty budou držet svého tradičního formátu a budou komentovat aktuální události týdne. Diskuze zrušena nebyla a hosté měli možnost se během ní volně vyjadřovat i k tématu voleb, což několikrát využili. Bohužel informace o změně témat se dostala k hostům vinou nedostatečné komunikace až před natáčením pořadu, nikoliv v dostatečném předstihu, aby se stihnuli připravit, resp. znovu zvážit svou účast v diskuzi. To je samozřejmě chyba, která se neměla stát.
 
Český rozhlas odmítá obvinění z cenzury, či volební „předposranosti“, jak to nazval pan Dalibor Balšínek na sociálních sítích. Důkazem je samotné vysílání Českého rozhlasu. Právě stanice Český rozhlas Plus momentálně vysílá k volbám desítky pořadů, analýz a komentářů, v nichž kromě politiků využívá politology a novináře napříč názorovým i mediálním spektrem. Například právě dnes, v pondělí 9. října Plus vysílá hodinový volební speciál v čase 11:10-12:00 (v repríze 16:10-17:00) a taktéž debatu sedmi volebních lídrů v čase 21:00-22:10. To jsou tři hodiny vysílání přímo k volbám, o komentářích a analýzách v proudovém vysílání nemluvě.

Vyjádření Bohumila Doležala:

K reakci Českého rozhlasu na článek serveru Echo24. Nejprve pro pořádek: k záležitosti s nedělním Kulatým stolem na ČRo Plus jsem napsal stížnost generálnímu řediteli ČRo, kterou jsem dal na vědomí i Radě ČRo. Text přikládám. Uvedl jsem tam přesně, o který pořad šlo a jak se změnilo téma. Představa, že se dva týdny před volbami v bilanční diskusi nad událostmi týdne o volbách nebude mluvit, mi připadá neuvěřitelná. Zvlášť když byly v tom týdnu zveřejněny zajímavé průzkumy veřejného mínění a dále se profilovali účastníci soutěže (např. Piráti). Jediným tématem tak zůstala EU (plus situace v Polsku, která s EU souvisí- připadá mi ovšem zvláštní rozmazávat ohrožení demokracie v Polsku na nemluvit o tomtéž v souvislosti s našimi volbami). Není tak docela pravda, že hosté měli možnost se během diskuse volně
vyjadřovat i k tématu voleb: bylo nám předem řečeno, že o volbách se mluvit nemá, a z toho, co jsem říkal, tu a tam něco vypadlo. To ovšem nepovažuji za nejpodstatnější, a navíc je to trochu i můj problém: neměl jsem se za těchto okolností pořadu vůbec zúčastnit.

Co mi připadá zvlášť znepokojivé, je snaha učinit za problém, který tu vznikl, zodpovědného moderátora Procházku, nejnižší článek řetězu zodpovědných v ČRo. Hlavní problém je absurdní výběr témat, a odpovědnými za něj jsou podle toho, co napsal ve své reakci pan Pokorný, šéfredaktor ČRo Plus pan Nováček a dramaturg pan Kubičko. Pokud se pan Procházka pokoušel ten výběr zracionalizovat, bylo to
jedině správné.

Moc mi zajímá, jak se zrovna k této věci (odpovědnost pana Procházky) staví pracovníci ČRo Plus, lidé často zvučných jmen (jsou uvedeni na adrese http://www.rozhlas.cz/lide/plus/ . Může si za to pan Procházka sám? Pokud se na tom shodnou, pak to je něco, co znám roku 1969.

Vzhledem k tomu, že tento exotický zážitek s ČRo Plus (a zejména snahu učinit obětním beránkem pana Procházku) už nechci zažít znovu, nebudu s ČRo Plus nadále spolupracovat. Vím, že je z toho hlava bolet nebude, ale nedělám to kvůli nim, dělám to kvůli sobě.

Incident se odehrál minulý pátek, kdy dalšími účastníky diskuzního pořadu byl šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský, redaktor MF Dnes Luboš Palata a šéfredaktor Echo24.cz Dalibor Balšínek, který na případ upozornil již týž den v textu Proč jsme nemohli v Českém rozhlase mluvit o českých volbách.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články