Benzina má v Česku už 400 čerpacích stanic, další postupně přebírá od OMV

Čerpací stanice Benzina

Benzina má v Česku už 400 čerpacích stanic, další postupně přebírá od OMVNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Přebírání části čerpacích stanic OMV v Česku dokončí síť Benzina v prvním čtvrtletí příštího roku.  Informoval o tom mluvčí Benziny Pavel Kaidl. Uvedl, že z 65 stanic, které Benzina od rakouské společnosti OMV koupila, dosud převzala 54. Přejmenování mělo být podle původních plánů ukončeno do konce letošního roku. Ředitel Benziny Marek Zouvala ale už dříve připustil, že převzetí některých pump se může hlavně z legislativních důvodů opozdit.

Na převzetí části čerpacích stanic se Benzina dohodla s OMV loni v lednu. Benzina je lídrem v počtu čerpacích stanic v Češku, aktuálně jich má již přesně 400. „Po převzetí stanic od OMV budeme mít v naší síti 411 stanic. Vhodných prostor k výstavbě nových čerpacích stanic ale v Česku už moc není. Zaměříme se tedy na rozšíření stávajících pěti samoobslužných stanic. Otevřeni jsme i nadále dalším akvizicím,“ uvedl dnes Zouvala.

Už dříve řekl, že dohoda s OMV je speciální v tom, že poprvé v ČR zájemce v takovém měřítku nekoupil celou značku pump, ale pouze část. V tomto případě asi třetinovou. „Dávalo nám tehdy smysl koupit celou síť OMV v ČR, ale na prodej byla jen část,“ uvedl Zouvala. OMV měla před transakcí v tuzemsku 205 čerpacích stanic, v současné době provozuje kolem 150 pump.

Zouvala dále zopakoval, že celkový objem investic Benziny pro letošní a příští rok přesahuje jednu miliardu korun. Největší konkurent Benziny, skupina MOL, dříve uvedla, že mezi roky 2017 a 2019 chce do modernizace a dokončení přejmenování svých stanic v ČR investovat 2,5 miliardy korun, z toho téměř miliardu letos.

Skupina MOL v tuzemsku disponuje 306 pumpami a je dvojkou na trhu. Následuje EuroOil státního distributora paliv Čepro se 194 a Shell se 176 čerpacími stanicemi. Podle aktuálních dat ministerstva průmyslu bylo na konci letošního června v tuzemsku 3931 veřejně přístupných benzinových pump. Česká republika v evropském kontextu dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Benzina působí na trhu téměř 60 let. Na konci roku 2015 se stala v rámci holdingu Unipetrol odštěpným závodem společnosti Unipetrol RPA.

Mezinárodní ropná a plynárenská společnost OMV patří mezi největší rakouské průmyslové společnosti obchodované na burze. Na český trh vstoupila OMV v roce 1991.

Čtěte také: Babiš lákal rektora Beka na místo ministra školství. Neuspěl

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika
×

Podobné články