Babiš lákal rektora Beka na místo ministra školství. Neuspěl

Babiš shání ministry

Babiš lákal rektora Beka na místo ministra školství. NeuspělNOVÉ
Mikuláš Bek Foto:

ilustrační foto: muni.cz

1
Domov

Echo24

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek odmítl nabídku Andreje Babiše, aby se stal příštím ministrem školství. Sešli se dnes na jednání poslaneckého klubu ANO, informaci přinesl týdeník Respekt a serveru Echo24 to potvrdila Bekova mluvčí. Bek Babiše odmítl s tím, že by to bylo v rozporu s jeho voličským přesvědčením.

„Pan rektor se setkal s Andrejem Babišem na základě žádosti a iniciativy pana Babiše a jeho týmu. Vzhledem k tomu, že jeho rektorský mandát vyprší až v roce 2019, neuvažuje o tom, že by vstupoval do exekutivy,“ potvrdila zprávu pro Echo24 mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

„Je to v rozporu s mým voličským přesvědčením. Hnutí ANO mi není politicky blízké. Sympatizuji se stranami jako Starostové a nezávislí, TOP 09 a lidovci,” řekl Bek Respektu. Nechtěl by také být ve vládě, která by neměla demokratickou většinu a kterou by podporovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie či komunisté.

Schůzce Beka s Babišem podle Respektu předcházelo jednání rektorů, kteří se shodli na tom, že by pro ně nejschůdnějším kandidátem na ministra byl současný náměstek na ministerstvu školství Robert Plaga. Ten měl doposud na starosti řízení vysokých škol.

„Nemůžeme si být jistí, jak dlouho tahle vláda bude trvat. Proto je důležité na tento post za takové situace dosadit člověka, který má s resortem zkušenosti. A tím Robert Plaga je,“ potvrdil Bek. Rektoři by rádi v příští vládě vyřešili otázku střednědobého financování vysokých škol, neočekávají žádné velké legislativní změny.

Babiš chce do vlády dosavadní ministry za ANO a odborníky

Babiš shání pro příští vládu adepty na šéfování ministerstvu školství, kultury, obrany, průmyslu a obchodu a zemědělství. Ministři za ANO, již seděli i v Sobotkově vládě, zůstanou zřejmě na svých postech i v příští vládě. O Martinu Stropnickém, jenž v Sobotkově vládě stál v čele resortu obrany, se hovoří jako o možném ministru zahraničí. Psali jsme o tom ZDE.

Babiš během hledání členů svého kabinetu nadhodil už vícero jmen z různých stran. Například o poslankyni za ODS Janě Černochové a expředsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi řekl, že by se mohli stát ministry obrany.

Ti však berou jeho návrhy rezervovaně. „Jsem dvacet let členkou ODS a pokud bych někdy v nějaké vládě seděla, byla by to vláda občanských demokratů, ne solitérů posbíraných z jednotlivých poslaneckých klubu,“ uvedla k tomu v reakci pro Echo24 Jana Černochová.

„Ocenění mých schopností ze strany pana Babiše mě těší, ale vždycky jsem se jako člen ČSSD řídil rozhodnutím své strany a bude tomu tak i dále,“ napsal Hamáček na Twitter.

Prezident Miloš Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý. Dnes Babiš uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá.

Čtěte dále: Podfinancování škol může zavinit snížení počtu studentů, hrozí rektor Bek

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.