Boj ve sněmovně začal hádkou o imunitní výbor. Znovu se poslanci sejdou ve středu
Ustavující schůze sněmovny
Nově zvolení poslanci se poprvé sešli ve sněmovně. Po složení slibu se velmi brzy začali přít o to, kolik členů bude mít mandátový a imunitní výbor. Nakonec bylo na návrh KSČM, po téměř dvouhodinovém sporu, schváleno, že výbor bude mít 19 členů. Následně sněmovna přerušila jednání a znovu se poslanci sejdou ve středu v 10:00.
ANO bude mít v devatenáctičlenném mandátovém a imunitním výboru osm členů, Piráti a SPD po dvou, KSČM a ČSSD po jednom. Na Demokratický blok, který kvůli výběru sněmovních představitelů a orgánů vytvořily, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, připadlo pět míst, oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).
Komunisté navrhovali původně 13 členů jako průměr minulých volebních období, jak uvedl předseda jejich frakce Pavel Kováčik. Podle sociálních demokratů měl mít výbor 15 členů jako v minulém volebním období. V obou variantách by se podle poměrného zastoupení nedostalo členství pro zástupce TOP 09 a Starostů.
Starostové proto prosazovali 18členný výbor, aby v něm nejmenší kluby měly po jednom představiteli. Jejich požadavek podpořili v diskusi také poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09. Bývalá předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS) upozornila na to, že výbor jedná neveřejně. „Pouze jeho členové mají plnou sumu informací, které na výbor přichází,“ zdůraznila.
Návrh na 18členný mandátový výbor podpořil mimo jiné předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Poukazoval na to, že pokud by neměl zastoupení klub STAN, nemohl by se předsedou výboru stát ani Petr Gazdík, protože by nebyl ani jeho členem.
Němcová směrem k poslancům ANO řekla, že doufá v to, že hned v počátku tak „nezakroutí demokracii krkem“. „Když se dívám na ty vaše nesmyslné vlajčičky, tak mi to připomíná vítězný únor,“ vzkázala poslancům ANO v narážce na vlajky s logem hnutí, které měli poslanci hnutí před sebou. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že během uplynulých sedmi volebních období se nestalo ani jednou, že by některý poslanecký klub neměl v mandátovém výboru zastoupení.
Klub ANO nakonec nepodal návrh na 11členný výbor. Poslance pak zaměstnala také debata o tom, jak řešit situaci, kdy při určitém počtu členů výboru by měly dva kluby nárok na zastoupení půldruhého poslance. Vojtěch Pikal (Piráti) poukázal na to, že v takovém případě se podle volebního řádu musí počet členů sněmovního orgánu zvýšit. To potvrdil i předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).
Návrh předsedy lidoveckých poslanců Jana Bartoška na přerušení schůze do středečního rána podpořilo jen 50 ze 198 hlasujících poslanců.
KSČM poté ústy předsedy svých poslanců Pavla Kováčika změnila svůj požadavek na 13 členů mandátového a imunitního výboru na 19 členů. Podpořil to i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Předseda poslanců STAN Jan Farský stáhl návrh na 18 členů výboru ve prospěch modifikovaného návrhu KSČM na 19 členů.
15:54 Ustavující schůze byla přerušena
Poslanci se znovu sejdou ve středu v deset hodin a do té doby bude jednat volební komise a poslanecké kluby.
15:45 ANO bude mít ve výboru 8 poslanců
Nyní poslanecké kluby navrhnou jména členů mandátového a imunitního výboru. K volbě samotné může dojít během středečního dne. ANO nominuje 8 poslanců, Demokratický blok 5 poslanců, Piráti 2, SPD 2, komunisté a sociální demokraté jednoho zástupce.
15:39 Mandátový a imunitní výbor bude mít 19 členů
Pro hlasovalo 174 poslanců a proti 19. Hlasovalo 199 poslanců.
Oproti návrhu KSČM se podařilo prosadit, aby zastoupení v Mandatovém a imunitním výboru měly všechny kluby. Je evidentně ještě dost lidí v klubu ANO, pro které je otevřená spolupráce s KSČM nepřijatelná. Díky za to.
— Jan Farský (@JanFar_sky) 20. listopadu 2017
15:33 Pavel Kováčik změnil svůj návrh
Výbor by podle předsedy poslaneckého klubu KSČM měl mít 19 členů místo 13. Jaroslav Faltýnek, šéf poslanců ANO, s tím souhlasí.
15:30 Ustavující schůze Poslanecké sněmovny pokračuje
Sociální demokraté se po pauze přihlásili k návrhu mít v mandátovém a imunitním výboru zástupce všech stran.
14:49 Sněmovna se zasekla na počtu členů mandátového a imunitního výboru
O pauzu požádali poslanci hnutí ANO. Vzali si ji na jednání poslaneckého klubu. „Proč ve volební komisi můžeme mít zástupce všech stran ve sněmovně a v mandátovém a imunitním výboru to možné není?“ glosoval spor o počet členů mandátového a imunitního výboru předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
14:45 Lidovci navrhli přerušení schůze
Lidovci navrhli přerušení schůze do do středy 22. listopadu. Stěžují si, že hnutí ANO nepřipravilo ustavující schůzi. Návrh sněmovna zamítla.
14:45 Podle lidovců za nepřipravenost může hnutí ANO
„Vítěz voleb rezignoval na to, aby tyto věci domluvil. Máme ustavující schůzi, která je nepřipravená, a nepřipravilo ji hnutí ANO. Neumíme se ustavit ani na tom, zda mandátový a imunitní výbor bude mít 15 nebo 18 členů,” řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.
14:35 Poslanci se dohadují o počtu členů mandátového a imunitního výboru
„Vítěz voleb vždy udělal dohodu napříč kluby jak se rozdělí předsednictví výborů a stanovení počtu členů výborů. Vítěz voleb ale rezignoval na to, aby tyto věci domluvil. Máme nepřipravenou ustavující schůzi, nepřipravilo ji hnutí ANO,“ uvedl lidovec Jan Bartošek. Navrhované počty členů mandátového a imunitního výboru jsou tři, 13, 15 a 18.
14:20 Sněmovna vzala na vědomí vznik prvního orgánu - volební komise
Prvním sněmovním orgánem se stala tradičně volební komise, která bude organizovat veškeré volby v dolní komoře včetně výběru jejího vedení. Má 19 členů, zastoupeno v ní tak je všech devět sněmovních stran. Předsedou komise je tak jako v minulém volebním období Martin Kolovratník (ANO), místopředsedkyní komise je Monika Jarošová (SPD).
14:10 Němcová: Všechny strany ve sněmovně by měly mít zastoupení v mandátovém a imunitním výboru
„Pro demokratický chod demokratického parlamentu je zásadní, aby byly zastoupeny všechny politické strany, protože výbor jedná ze zákona neveřejně. Má-li demokraticky fungovat parlament, je nutné, aby devět politických stran mělo svého zástupce v tomto výboru,“ uvedla na ustavující schůzi poslankyně ODS a bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová. Podobně se vyjádřil i Jan Farský (STAN) a další poslanci.
13:47 Poslanecký slib složili všichni poslanci
Ustavující schůze Poslanecké sněmovny pokračuje představením členů volební komise. Jsou jimi mimo jiné Dominik Feri za TOP 09, Petr Dolínek za sociální demokraty či Jakub Janda za ODS a Patrik Nacher za hnutí ANO.
13:28 ČSSD nepodpoří na místopředsedu Sněmovny nikoho z SPD
Sociální demokraté považují SPD za extremistické hnutí, jehož názory jsou v rozporu s českou ústavou. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl jeho předseda Jan Chvojka. Neupřesnil, zda ČSSD podpoří na předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).
13:00 Začala ustavující schůze Poslanecké sněmovny
Poslanci si poslechli českou státní hymnu, následně si převzal slovo bývalý předseda dolní komory Jan Hamáček, který oficiálně zahájil schůzi. Poslanci nyní skládají poslanecký slib.
12:55 Babiš odmítl uvést, kolik ministrů pro svou vládu už má
Složení menšinové vlády hnutí ANO je tak stále nejasné. První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že požadavek SPD Tomia Okamury na předsednictví bezpečnostního výboru akceptovali, protože prioritou volebního programu SPD byla bezpečnost. Demokratický blok, složený z ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL, označili Faltýnek a Babiš za Kalouskův blok.
12:45 Faltýnek: Předpokládáme, že budeme mít šest výborů
„Neříkejte, že hnutí ANO chce měnit ústavu a ohrožovat demokracii, my naopak makáme,“ řekl po jednání poslaneckého klubu hnutí ANO předseda Andrej Babiš. Veřejnost je dle něj manipulována dezinformacemi. „Já nerozumím tomu, když někdo dnes tvrdí, že jsme ho nezvali do vlády,“ uvedl Babiš s tím, že hnutí ANO nic jiného než menšinový kabinet nezbylo. „Mám tu celý monitoring vyjádření předsedů stran a hnutí, kteří kategoricky odmítli účast na vládě,“ dodal Babiš. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že bude mít ANO šest výborů.
12:03 Petr Gazdík od Starostů má podporu Pirátské strany
Ta ho chce vidět na postu šéfa mandátového a imunitního výboru. Řekl to předseda Pirátů Ivan Bartoš na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu. Kromě Gazdíka se o funkci ve vedení výboru bude ucházet i kandidát KSČM Stanislav Grospič, kterému vyslovila podporu i SPD.
11:57 Sněmovna by měla rychle postoupit k jednání o rozpočtu
Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa je prioritou, aby výbory začaly pracovat na schválení státního rozpočtu. „Záleží na klubech, zda bude mít schůze hladký průběh, nebo budou obstrukce,“ uvedl Filip po jednání sněmovního klubu KSČM.
11:48 Radim Fiala z SPD by se měl stát předsedou hospodářského výboru
Oznámil to Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, na brífinku po jednání poslaneckého klubu. Poslance Radka Kotena chce zase SPD dosadit do čela bezpečnostního výboru.
11:46 Noví poslanci převzali ve sněmovně osvědčení o zvolení
Za Státní volební komisi jim dokument předával Václav Henych z ministerstva vnitra. Odpoledne čeká poslance zahájení první povolební schůze dolní komory, na které mimo jiné složí slib.
11:24 ANO podle Pavla Bělobrádka lidovcům nenabídlo vládní spolupráci
Zopakoval také, že lidovci by v případě jednání o koalici trvali na svých podmínkách stanovených před volbami, tedy že v kabinetu nesmí mít žádná strana absolutní většinu a žádný člen vlády nesmí být trestně stíhaný.
10:59 Volba předsedy sněmovny ukáže, kdo je v opozici
Pokud post získá kandidát ANO Radek Vondráček, bude to podle Miroslava Kalouska díky stejné většině, která chce umožnit vládnout menšinovému kabinetu ANO třeba i bez důvěry. Kalousek varoval před vznikem druhé opoziční smlouvy, tentokrát však nikoliv přiznané, ale ve formě tichých společníků.
9:30 Schůzi bude řídit bývalý předseda dolní komory Jan Hamáček
Sněmovna se sejde ve 13:00, poslanci by se před tím sejít kvůli focení. Volba nového předsedy a místopředsedů dolní komory budou na programu až v dalších dnech.
9:00 Dnes proběhne ustavující schůze Poslanecké sněmovny
Sněmovna zhruba po měsíci obnoví činnost. Nově zvolení poslanci se odpoledne poprvé po volbách sejdou na ustavující schůzi. Dnes zejména složí slib a zřídí mandátový a imunitní výbor. Dosavadní vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) následně podá demisi.
Piráti ovšem trvali na 18 členech výboru, neboť podle předsedy jejich poslanců Jakuba Michálka nikdo nevysvětlil, proč by ANO mělo mít ve výboru o jednoho člena navíc. Pirátský návrh na 18 členů výboru ovšem při následném hlasovaní získal podporu jen 56 ze 199 přítomných poslanců. Devatenáctičlenný výbor pak při dalším hlasování nepodpořili jen Piráti.
„Je to první konkrétní indikátor v hlasování na půdě Poslanecké sněmovny o úzké spolupráci mezi ANO, SPD a KSČM. A to je spolupráce, se kterou nechceme mít nic společného,“ vysvětlil novinářům postoj své strany Michálek. V devatenáctičlenném výboru budou mít většinu ANO a SPD, při 18 členech by tato hnutí disponovala jen polovinou hlasů ve výboru.
Výbor by mohl mimo jiné rozhodovat o doporučení, zda by měla Sněmovna opětovně vydat předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.