Přes Troju jezdit nebudete. Zákaz způsobil kolaps dopravy v Bohnicích

Kolony v Praze 8

Přes Troju jezdit nebudete. Zákaz způsobil kolaps dopravy v BohnicíchNOVÉ
Kolona aut v ulici Čimická Foto:

Foto: Jan Zdráhal – Facebook

Domov

mk Echo24

Několik kilometrů dlouhá kolona aut znemožnila ráno obyvatelům Prahy 8 včasný přesun do centra. Cestující v městské hromadné dopravě raději vystoupili a na stanici metra C Kobylisy došli pěšky. Na vině byl nově umístěný zákaz vjezdu v ulici K Bohnicím, který schválila městská část Praha – Troja. Praha 8 pak s Prahou 7 odpoledne zahájila jednání, značky chce ihned odstranit.

Omezení průjezdu ulicí K Bohnicím mezi 7:30 a 9:30 znemožnilo mnohým řidičům z Prahy 8 vjezd do centra přes Troju. U zákazu stála i policejní hlídka, která posílala řidiče zpět. Ti museli zvolit cestu po ulicích K Pazderkám a Čimická, dolů do Kobylis.

Na světelné křižovatce u Kobyliského náměstí se ale provoz zastavil zcela kvůli křížení s frekventovanou Zenklovou ulicí. Pro cestující městskou hromadnou dopravou pak bylo jednodušší jít tři kilometry pěšky od zastávky Čimický háj. Obyvatelé Prahy 8 dali najevo své rozhořčení i na Facebooku.

Úřad městské části Praha 8 označil umístění zákazu za útok na obyvatele Bohnic. Jde prý o jasně formulovaný vzkaz: „Bohničáci, přes Troju nikam jezdit nebudete.” Policie odkloněním dopravy způsobila kolonu, která zkomplikuje cestu do centra Prahy a ještě víc to zatíží ulici K Holešovičkám. „Žijeme ve městě a jedna městská část nemůže bojovat s druhou. Ještě dnes se obrátím na magistrát, který je odvolacím orgánem, s požadavkem, aby nechal tuto nesmyslnou značku odstranit,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Opatření provedené městskou částí Praha 7 považuje za nepřijatelné i náměstek primátorky Petr Dolínek. „Toto opatření považuji za neskutečně sobeckou aktivitu vedení městské části Praha 7, která poškodí desetitisíce Pražanů z okolních městských částí. Dopadem opatření je totiž to, že všichni obyvatelé Bohnic, Čimic, Kobylis, ale i mnozí jiní, budou muset při cestě do centra využít Zenklovu ulici, která tento nápor kapacitně nezvládne. Namísto rovnoměrného rozložení dopravní zátěže Praha 7 zvýhodnila jednu část obyvatel na úkor mnohem většího množství dalších. To považuji za absolutně nepřijatelné,“ uvedl Dolínek.

Stejného názoru je i předseda pražské ODS Filip Humplík, který se vůči zákazu vymezil na svém facebookovém profilu. Poukázal na to, že by Trojský most po blokaci silnice pak zcela postrádal smysl.

Omezení je dočasné, Troja chce vyjednávat

S kolonami se ale neustále potýká i Troja, a to nejen v kritické ulici K Bohnicím. Na vině je podle starosty městské části Troja Tomáše Bryknara uzavření ulice Trojská, která vede k tunelu Blanka. „Sešel jsem se s panem náměstkem Dolínkem a s panem starostou Petrusem, všem jsem tento problém sdělil a požádal je o řešení. Přišel jsem s návrhem umístit takzvanou světelnou závoru, která by dávkovala dopravu do Troje. Bylo mi řečeno, že možná bude jednodušší a praktičtější křižovatku Lodžská a K Pazderkám začít řídit jako světelnou křižovatku,” vysvětlil deníku Echo24 situaci Bryknar.

K regulaci pomocí semaforů však nedošlo. Starosta Tomáš Bryknar tedy navrhl umístění zákazu v ranních hodinách. „Bylo to z mé strany krajní řešení. Nikdo mi nepomohl k tomu, aby se tam světelná závora nebo světelná křižovatka umístila,” uvedl Bryknar pro Echo24 s tím, že odbor dopravy Prahy 7 značku na jeho žádost schválil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Tomáš Bryknar také uvedl, že značka má omezenou platnost, a to do 31. prosince 2017. Jsem připraven tu značku kdykoli sejmout nebo jí nechat zakrýt, pokud se někdo zaváže, že tuto situaci bude v Troji řešit. „Dnes zkolabovala městská hromadná doprava v Bohnicích, já mám ten problém, že v Troji kolabuje skoro denně,” upozornil Bryknar.

Značka bude podle Bryknara s nejvyšší pravděpodobností už v úterý zakryta. „Budeme to vnímat jako vstřícný krok, budeme ale chtít jednání s magistrátem a s Prahou 8,” dodal Bryknar. Pokud k jednání nedojde, chce značku nechat opět odkrýt.

Čtěte také:

„Taxikáři terorizují město,“ opřela se Krnáčová do protestujících dopravců

Desítky autobusů pojedou jinak. Začínají platit změny v pražské dopravě