Protikorupční čistka v Saúdské Arábii. Zadrženo bylo 11 princů a desítky ministrů

Protikorupční čistka v Saúdské Arábii. Zadrženo bylo 11 princů a desítky ministrůNOVÉ
Rijád, Saúdská Arabie Foto:

Foto: Shuttershock

Svět

čistky v Saúdské Arábii

Obětí protikorupční čistky v Saúdské Arábii, která v sobotu vyústila v zadržení jedenácti princů a několika desítek stávajících i bývalých ministrů, se stal i mocný šéf saúdské Národní gardy princ Mutab bin Abdalláh, přímý člen královské rodiny. Národní gardu, sílu o 260 000 mužích schopnou konkurovat armádě, vedl od roku 2010.

Podle agentury AP byl zadržený princ považován za jednoho z možných budoucích kandidátů na trůn a soupeře korunního prince Muhammada bin Salmána. Právě ten v sobotu založil nový protikorupční výbor, který razii nařídil.

Letos v létě byl z nástupnictví vyřazen další možný kandidát Muhammad bin Najíf, který do té doby vedl ministerstvo vnitra. Podle AP se odstraněním obou soupeřů ujal korunní princ kontroly celého bezpečnostního aparátu a posílil své nástupnické šance. Je rovněž saúdským ministrem obrany.

Nový orgán má právo vyšetřovat, zatýkat, zakazovat cestování, zmrazovat účty a portfolia, sledovat finanční toky a aktiva jednotlivců zapojených do korupčních praktik. Zabývat se hodlá zejména okolnostmi záplav v Džiddě v roce 2009, při nichž v tomto rudomořském pobřežním městě zahynulo 122 lidí. Vyvolalo to obecnou kritiku zkorumpovaného úřednictva a podezření ze zneužití peněz určených na kanalizaci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Saúdové sestřelili nad Rijádem raketu, mířila na mezinárodní letiště