Pod tlakem otázek Okamura pohrozil veřejnoprávním médiím zestátněním

Pod tlakem otázek Okamura pohrozil veřejnoprávním médiím zestátněnímNOVÉ
Tomio Okamura Foto:

Foto: Shuttershock

Domov

Okamura chce zestátňovat

Echo24

Nepříjemné dotazy dohnaly Tomia Okamuru k výhrůžkám. Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve Dvaceti minutách Radiožurnálu čelil otázkám na údajné propojení SPD s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou či na to, zda podobně jako v Úsvitu nehrozí v SPD finanční spory. Okamura reagoval hrozbou, že si na Český rozhlas a Českou televizi posvítí. Mluvil o zrušení koncesionářských poplatků a zestátnění.

Moderátorka pořadu připomněla, že SPD získá díky úspěchu ve volbách 173 milionů korun a zeptala se, zda nehrozí podobné spory a finanční problémy, jaké se objevily v případě Úsvitu. „Paní redaktorko, finanční problémy má například Český rozhlas, který má netransparentní hospodaření, proto chceme změnit zákon, aby spadal pod kontrolu NKÚ. A vy se tomu v Českém rozhlase a v České televizi bráníte,“ reagoval Okamura. „Chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to,“ pokračoval.

Jako příklad špatného hospodaření uvedl Český rozhlas Plus, který podle Okamury vytvořil jeho zesměšňující karikaturu. „Kdo mu dal peníze? Koncesionáři. Kdo mu to dovolil v Českém rozhlase Plus? To je na hloubkovou kontrolu, jakým způsobem se tady vynakládají prostředky. Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, zásadně se zaměříme na Českou televizi a Český rozhlas,“ hrozil šéf SPD.

Na dotaz, co říká spekulacím v médiích, že za SPD stojí pražský podnikatel Tomáš Hrdlička Okamura uvedl: „V životě jsem ho neviděl a ani jsem sním nehovořil. Co mi to tu podsouváte. Vy si tady vezmete vylhané lži nějakých vašich kamarádů. Já vás znám z předchozích redakcí, kdy jste vytahovala špínu, která se nikdy nepotvrdila.“

Z počátku šéf SPD na dotazy odpovídal. Vyjádřil se například k jednání s hnutím ANO. „Já jdu prosazovat náš politický program. Chci se zeptat, zda jsou ochotní podporovat náš politický program,“ uvedl. Dodal, že jedná i s dalšími stranami, protože k prosazení části programu SPD je třeba ústavní většina a tu mu jen ANO nezaručí.

Šéf SPD také zopakoval, že chce místo ve vedení sněmovny a strana má vládní ambice. Zájem má o ministerstva zahraničí, spravedlnosti, školství a dopravy. „Máme na to odborníky, kteří jsou zvyklí řídit velké kolektivy, velké firmy,“ uvedl.

Když mu redaktorka připomněla vystoupení poslance SPD Miloslava Roznera v předvolební debatě, obvinil Okamura Českou televizi, že SPD znemožnila vyslat do diskuze odborníka na kultura. „ Pan Rozner byl poprvé v životě v televizi a padla na něj totální tréma,“ hájil svého poslance.

Bez konkrétní odpovědi zůstal dotaz, zda bude Tomio Okamura znovu kandidovat na prezidenta, či zda vůbec SPD rozhodne o vlastním prezidentském kandidátovi.

Proti Okamurovým výrokům se postavil syndikát novinářů, který hlavně kritizuje myšlenku zestátnění. „Takto by se média veřejné služby přímo podřídila politické moci. K poslání Českého rozhlasu a České televize naopak patří politickou moc kontrolovat,“ uvádí syndikát ve svém prohlášení. Syndikát novinářů také důrazně varuje před stupňováním útoků na nezávislost médií.

Čtěte také: Poslanec SPD? Muž, který „zabodoval“ v televizní debatě

Související články