ANO, KSČM, SPD a Piráti zvolili Radka Vondráčka předsedou sněmovny

Ustavující schůze sněmovny

ANO, KSČM, SPD a Piráti zvolili Radka Vondráčka předsedou sněmovnySLEDUJEME ON-LINE
Radek Vondráček Foto:

Foto: Jan Zatorsky

8
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Poslanci po dvouhodinové rozpravě zvolili do čela sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Třiačtyřicetiletý kandidát vítězného hnutí ANO byl jediným navrženým kandidátem. Zvolilo ho 135 poslanců. Zákonodárci Demokratického bloku své lístky neodevzdali.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

18:35 Filip: Nejsme koaličním partnerem ANO

„Vyloučil jsem, že bychom do vlády chtěli vstupovat. Nebudeme součástí vládní koalice, ale nechceme, aby tu byl chaos,“ uvedl Vojtěch Filip, předseda KSČM. „Máme potvrzeno, že náš kandidát je prioritou pro to, aby vedl rozpočtový výbor,“ dodal ještě, třebaže KSČM původně měla mít pouze jednoho předsedu výboru a tím prvním, předsedou mandátového a imunitního výboru, se dnes stal komunista Stanislav Grospič.

18:24 Farský: Je to zmatek a binec

„Takový zmatek a binec, který tady probíhá teď, tady ještě nebyl,“ uvedl Jan Farský, volební lídr STAN. „Nebo možná se o spolupráci jednalo, ale my jsme k tomu nebyli přizváni. Teď ty jednání probíhají v přímém přenosu na půdě sněmovny,“ dodal s tím, že STAN současně respektuje, že ANO, jako vítěz hnutí, vede povolební vyjednávání.

18:21 Lidovci chtějí najít shodu

Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, uvedl, že je rád, že se předsedou sněmovny stal Radek Vondráček. Ocenil jeho schopnosti. K zítřejší schůzce stran uvedl, že lidovci chtějí, aby došlo ke shodě.

18:14 Chvojka: Na zítřejší schůzku jsem zvědavý

„V žádném případě nebudeme volit zástupce extrémistické strany, kteří mají podle našeho názoru názory v rozpory s Ústavou ČR,“ prohlásil Jan Chvojka, předseda poslaneckého klubu ČSSD s odkazem na to, že funkce předsedy bezpečnostního výboru měla být slíbená poslanci Radku Kotenovi z SPD Tomia Okamury. „Jsme rádi, že jsme se aktivně nepodíleli na volbě předsedy Poslanecké sněmovny,“ dodal a uvedl, že je zvědavý na zítřejší schůzku všech parlamentních stran. „Jsem do určité míry zklamaný, že se tu nějaký měsíc vedou jednání a zítra se možná začnou vést nanovo,“ doplnil Chvojka.

18:02 Faltýnek: Můžeme pokračovat ve své práci

Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO, uvedl, že je rád, že se volbou Vondráčka „podařilo rozjet Poslaneckou sněmovnu“. „Abychom mohli pokračovat ve své práci. Jsme rádi, že náš kandidát uspěl a že získal poměrně masivní podporu,“ dodal. „Je to pro mě skutečně ohromná čest,“ uvedl Radek Vondráček ke svému zvolení a zdůraznil, že ve středu večer si už poštu nepřevezme. „Do pátku ji ale určitě převezmu a předám,“ dodal. Andrej Babiš před novináře nepředstoupil.

17:51 Okamura: Nebudeme se zapojovat do hádek

„Prosazovali jsme stávající počet místopředsedů sněmovny, to znamená čtyři. Nesouhlasili jsme s tím, aby byl zvýšen počet placených funkcí ve sněmovně,“ uvedl po zasedání sněmovny Tomio Okamura, předseda SPD. Strana se podle něj zcela záměrně a cíleně nezapojila do dnešních hádek. „Chceme pracovat, aby byla co nejdříve ustanovena vláda, chceme, aby se co nejdříve schválil státní rozpočet. Cílem Demokratického bloku je pouze paralyzovat republiku,“ dodal Okamura. Na otázku, jestli bude SPD hlasovat pro vydání Babiše s Faltýnkem, Okamura řekl, že bude záležet na tom, co ve spisu je. „Nemohli jsme se seznámit se spisem, protože poprvé máme zástupce v mandátovém a imunitním výboru. Když tam nebudou žádné nové informace, které máme zprostředkovaně, budeme hlasovat pro vydání,“ řekl.

17:41 Piráti: Nejsme v klubu přátel Andreje Babiše

Podle Ivana Bartoše, předsedy Pirátů, je Vondráček k vedení sněmovny. kompetentní. „V rekonstrukci státu podporoval zákony, které byly protikorupční. Zároveň přislíbil férový přístup k návrhům opozice,“ uvedl Bartoš a dodal, že Piráti naprosto odmítají spojovaní vůle Poslanecké sněmovny pro zvolení Vondráčka s podporou vlády Andreje Babiše s podporou KSČM a SPD. „Naším cílem je, aby sněmovna začala pracovat a aby byla doručena žádost o vydání pana inženýra Babiše a pana Faltýnka. Nejsme v klubu přátel Andreje Babiše,“ dodal Bartoš.

17:35 ODS je ráda, že ANO svolalo na čtvrtek ve 14 hodin schůzku všech klubů

Podle předsedy ODS Petra Fialy se dnes ukázalo, že existuje spolupráce mezi ANO, KSČM a SPD. „To se plně projevilo během volby předsedy mandátového a imunitního výboru,“ řekl. Fiala je rád, že hnutí ANO vyslyšelo volání ODS k uskutečnění schůzky všech poslaneckých klubů. „Jsme připraveni jednat. Uvidíme, jak to dopadne, ale schůzka měla být uspořádaná dřív. Ale bereme věci tak, jak přicházejí,“ řekl Fiala. „Lépe pozdě, než-li později,” dodal Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS.

17:29 Schůze byla přerušená do páteční 9. hodiny ranní

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny byla jejím předsedou Radkem Vondráčkem přerušená do pátku. Do dnešní půl šesté večer musí strany podat své návrhy na posty místopředsedů.

17:24 Sněmovna bude mít pět místopředsedů

Poslanci odhlasovali návrh na to, aby sněmovna měla pět místopředsedů. Hlasovalo pro něj 146 poslanců.

17:01 Fiala Vondráčkovi pogratuloval

16:57 Radek Vondráček byl zvolený předsedou

Přítomní poslanci zvolili do čela Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, jediného kandidáta na tuto funkci, kterého navrhlo hnutí ANO. Zvolilo ho 135 poslanců. Hlasovací lístky si přitom vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců z Demokratického bloku svůj hlas neodevzdalo.

16:11 Hamáček zahájil hlasování o předsedovi

Předseda sněmovny Jan Hamáček uzavřel rozpravu a vyzval k zahájení hlasování. V 16:35 končí výdej volebních lístků, které mají poslanci vhodit do volební urny. Komise následně hlasy spočítá a poslanci se k jednání znovu sejdou v 16:50. Demokratický blok lístky nikam nevhazuje, nechává si je, protože pro Vondráčka nehlasuje.

16:08 Kalousek se odpovědi nedočkal

S faktickou poznámkou se opět přihlásil končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který požadoval po Vondráčkovi odpověď, jak se tedy postaví k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Vondráček už se ale na jeho výzvu slova neujal.

16:01 Vondráček: Pět místopředsedů je vhodné číslo

„Jsem pevně přesvědčený, že k třetí volbě předsedy vlády nedojde,“ navázal Vondráček na to, o čem mluvil Andrej Babiš. Dále uvedl, že v rámci bilaterálních jednání týmu ANO, jehož je součástí, převážil počet 5 místopředsedů sněmovny. „Myslím si, že to je pro koloběh diskuze vhodné číslo,“ uvedl. Za svůj cíl v čele sněmovny si vytyčil, že chce být garantem férové diskuze ve sněmovně. „Největší výzvou této Poslanecké sněmovny je roztříštěnost, neschopnost vést dialog. Po těch dvou jednacích dnech si nejsem jistý, jestli to není příliš vysoká ambice,“ upozornil Vondráček.

15:41 Feri poděkoval za polibek smrti

Dominik Feri, nejmladší poslanec za TOP 09, se přihlásil o slovo a poděkoval Babišovi „za polibek smrti“, čímž vyvolal mezi některými poslanci smích.

15:38 Babiš: Žádný pakt Babiš-Zeman není

„Chápu, že jste naštvaní. Volby dopadli blbě. Kolega Feri, kde je? Dostal Kalouska do sněmovny. Nezbavíme se ho a budeme ho muset poslouchat,“ pokračoval Babiš, který zdůraznil, že žádný pakt Babiš-Zeman neexistuje a dodal: „Nechápu, o co tady jde. My jsme vám ustoupili ve všem. Pořád z nás děláte blbce. S každým z vás jsme jednali. My se chováme korektně, řešíme výbory,“ prohlásil šéf ANO.

15:33 Babiš: To jste všichni kandidovali do opozice?

„Je jeden kandidát, tak já skutečně té debatě nerozumím, co vlastně pan Kalousek navrhuje. Máme zvolit předsedu, abychom konečně mohli začít pracovat. Začali jsme velice špatně, tak doufám, že to bude lepší. Nechápu, o čem se tu bavíme. Takže co vlastně všichni chcete? To jste všichni před volbami kandidovali s vaším programem do opozice?“ uvedl šéf ANO. „Zkusme být konstruktivní. Zvolme pana Vondráčka do čela sněmovny. Byl místopředsedou, je zkušený a mezi vámi oblíbený,“ dodal. „Já vím, že kdyby byl Babiš premiér, tak by těm ministrům bylo těžko, protože by je nutil, aby makali,“ řekl také.

15:22 Filip: Brečení mi ke Kalouskovi nesedí

„Nevidím nic špatného na tom, proč by zástupce vítězné strany nemohl dělat předsedu Poslanecké sněmovny,“ reagoval Vojtěch Filip (KSČM) na Kalouska. „Jakési brečení na poslanecké půdě mi ke kolegovi Kalouskovi nesedí,“ dodal. Kalousek totiž uvedl, že ANO nemá jako vítěz voleb právo získat post předsedy sněmovny. Dodal, že v historii Česka měla nejsilnější strana tento post třikrát, ale čtyřikrát ho měla jiná strana.

15:09 Piráti vznesli dotazy na Vondráčka

František Kopřiva, Lukáš Černohorský a Tomáš Martínek (všichni Česká pirátská strana) vznesli po výzvě Michálka pomocí faktických poznámek dotazy na Vondráčka. Zeptali se ho třeba, zda by případně navrhl trestně stíhaného na předsedu vlády. Jan Hamáček, dosluhující předseda sněmovny (ČSSD) Piráty však upozornil, že faktická poznámka slouží k reakci na předešlá vystoupení.

14:56 Michálek: Neschválení předsedy zablokujeme vydání Babiše a Faltýnka

„Teď tady nejednáme o udělení důvěry vládě. Kdo podporuje vládu, se ukáže při hlasování o vyslovení důvěry,“ reagoval na Kalouska Jakub Michálek (Piráti). „Nezvolením předsedy sněmovny bychom zablokovali rozhodnutí o tom, jestli mají být pánové Babiš a Faltýnek vydáni policii kvůli kauze Čapí hnízdo,“ dodal nováček v Poslanecké sněmovně. Michálek pak vyzval Vondráčka, aby před poslance předstoupil a představil svou vizi, jak bude využívat své pravomoci, jak chce vykonávat funkci předsedy sněmovně, případně zodpověděl dotazy.

14:35 Před volbou předsedy probíhá rozprava

Ještě před samotnou volbou předsedy Poslanecké sněmovny probíhá rozprava. Jako první se o slovo přihlásil Miroslav Kalousek. Znovu se opřel do postoje prezidenta Miloše Zemana. Zdůraznil, že podle něj je velmi nestandardní praxe, když Zeman poprvé nepožaduje po Andreji Babišovi, kterého sestavil pověřením vlády, 101 poslaneckých podpisů pro podporu vlády. Podle něho tajné hlasování o předsedovi ukáže, jaká většina chce podpořit chystanou menšinovou vládu předsedy Babiše. Kalousek ji označil za projekt Babiše a Zemana.

13:45 Probíhá přestávka

Poslanci se sejdou ve 14:30 a na programu budou mít volbu předsedy sněmovny. Jediným kandidátem je Radek Vondráček (ANO).

12:56 Sněmovna potvrdila do čela mandátového a imunitního výboru Grospiče

Podpořili ho poslanci SPD, komunistů a ANO. Hlasovalo pro něj 115 poslanců, proti 66. Jednání sněmovny je přerušeno do 14:30.

12:35 Poslanci se přou o to, kdo je v koalici a kdo v opozici. Nováčci jsou „skleslí“

U řečnického pultu se střídají zástupci Demokratického bloku, hnutí ANO a komunistů. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík si na Facebooku postěžoval, že sněmovna je vážně žvanírna a je z toho „skleslý“.

11:52 Schůze sněmovny pokračuje. Stanjura se opřel do zvolení Grospiče

„Od včerejška slyším od ANO a SPD uznalá slova jako ‚doktor Grospič je právník, odborník‘. Samé výmluvy proto, jak podpořit stalinistu do čela výboru,“ uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Oproti jeho slovům se ohradil předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. „Kolega Grospič je zvolený poslanec. Trvám na tom, že každé nálepkování tohoto typu, je plivnutí do tváře voličů,“ řekl Kováčik.

11:08 Předsedou mandátového a imunitního výboru je Stanislav Grospič (KSČM)

Získal jedenáct hlasů, Petr Gazdík (STAN) sedm. Podle Gazdíka je hlasování o předsedovi výboru přiznáním jasné většiny, která ve sněmovně funguje. Pro Grospiče hlasovali poslanci za ANO, SPD a komunisty. „Touto většinou by Babiš trestnímu stíhání nemusel být vydán,“ uvedl Gazdík s narážkou na policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Touto žádostí se bude mandátový a imunitní výbor zabývat.

10:46 Demokratický blok neodevzdá hlasy při volbě předsedy sněmovny

KDU-ČSL odmítá volit předsedu sněmovny, dokud není jasné, jaká je v dolní komoře většina. Demokratický blok, ve kterém se pro účely ustavení komory sdružili lidovci s ODS, TOP 09 a STAN, neodevzdá při volbě šéfa sněmovny lístky, aby se ukázalo, jaká koalice mezi poslanci skutečně existuje. Podle předsedy lidoveckého klubu Jana Bartoška to nyní vypadá, že koalice bude složena z ANO, SPD a KSČM. Jediným kandidátem na předsedu sněmovny je Radek Vondráček (ANO).

10:20 Sněmovna ustavila mandátový a imunitní výbor

Poslanci hned na začátku jednání ustavili mandátový a imunitní výbor, má 19 členů. Ten nyní zvolí svého předsedu. Jednání Poslanecké sněmovny bude pokračovat v 11:45 poté, co bude předseda výboru zvolen a výbor ověří platnost volby všech nových poslanců. O místo v čele výboru by se měli utkat Stanislav Grospič (KSČM) a Petr Gazdík (STAN).

10:02 Sněmovna je kompletní, poslanecký slib složil i Dolejš

Komunistický poslanec Jiří Dolejš chyběl na pondělním jednání sněmovny, kdy ostatních 199 nových poslanců slib složilo. Byl na sjezdu brazilské komunistické strany. Nyní je dolní komora kompletní.

9:45 Lidovci: ANO nemaká, odmítá jednat, nepřipravilo schůzi sněmovny

„Vyzýváme hnutí ANO, aby začalo makat,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci před zahájením jednání sněmovny opět kritizovali hnutí ANO, které podle nich není ochotné jednat o budoucí podobě sněmovny, nepřipravilo coby vítěz voleb její ustavující schůzi a doposud nesvolalo jednání všech parlamentních stran. „Do dnešního dne neznáme počet výborů a počet lidí ve výborech, ani počet místopředsedů a složení komisí. Je podstatné konstatovat, že hnutí ANO opět nejedná, nevíme, jak uvažuje o složení sněmovny,“ uvedl šéf poslanců Jan Bartošek.

9:25 Poslanci se scházejí

Schůze začíná v 10 hodin, ale už teď se do sněmovny scházejí první zákonodárci.

8:33 Vondráček má slíbenou podoporu

Podporu Vondráčkovi přislíbily v tajné volbě také kluby Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM. Pokud by proklamace platily, ve 200členné Sněmovně by tak mohl získat až 137 hlasů. O místo v čele dolní komory se chtěl původně ucházet také předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil. Zdůvodnil to tím, že nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD.

8:00 Poslanci mají volit předsedu

Poslanci budou dnes volit předsedu Sněmovny. Jediným kandidátem je nominant vítězného hnutí ANO Radek Vondráček, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou dolní komory. Poslanci také ustaví mandátový a imunitní výbor a rozhodnou o počtu místopředsedů Sněmovny. Jejich volba se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě patrně až v pátek.

Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců z Demokratického bloku svůj hlas neodevzdalo. Vondráčkovi dali hlas s největší pravděpodobností poslanci ANO, Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM, kteří podporu avizovali. Hlasy tedy patrně neodevzdali členové bloku ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří tento postup předem ohlásili. Z počtů vyplývá, že proti Vondráčkovu zvolení mohli hlasovat poslanci ČSSD.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Po oznámení výsledků hlasování předstoupil Vondráček před poslance a poděkoval. ,,Moc a upřímně bych chtěl poděkovat Janu Hamáčkovi na křesle předsedy sněmovny za veškerou práci, kterou vykonal. Myslím, že to zaslouží potlesk,“ řekl nový předseda sněmovny a přítomní poslanci jeho výzvu vyslyšeli. Pak mu Hamáček uvolnil židli předsedy a Vondráček se ujal řízení schůze.

Vondráček na závěr své řeči s odkazem na policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka prohlásil, že si jde vyzvednou poštu. „Už tam na mě něco čeká,“ poznamenal. Nový předseda totiž musí převzít žádost policie, která je nyní v trezoru kanceláře šéfa dolní komory. Žádost pak musí předat mandátovému a imunitnímu výboru.

S přednostním právem záhy vystoupil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek Vondráčkovi sice poblahopřál k vítězství a řekl, že jeho volbou byl otevřen průchod vlády bez důvěry.

Předseda ODS Petr Fiala, jehož strana je také součástí Demokratického bloku, Vondráčkovi ke zvolení pogratulovat a vyjádřil naději, aby dokázal vést Poslaneckou sněmovnu ku prospěchu parlamentní demokracie v České republice. Podobný vzkaz napsal na Twitter i Jan Farský (STAN). A schopnosti Vondráčka ocenil za lidovce Jan Bartošek.

Podle Ivana Bartoše, předsedy Pirátů, je Vondráček k vedení sněmovny kompetentní. „Podporoval zákony, které byly protikorupční. Zároveň přislíbil férový přístup k návrhům opozice,“ uvedl Bartoš a dodal, že Piráti naprosto odmítají spojovaní vůle Poslanecké sněmovny pro zvolení Vondráčka s podporou vlády Andreje Babiše s podporou KSČM a SPD. Pro Vondráčka hlasovala i SPD a KSČM hlavně kvůli tomu, aby „mohla sněmovna začít pracovat“.

Vondráček vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a před vstupem do politiky působil v Kroměříži jako advokát. Poslancem se stal v roce 2013 za hnutí ANO. Místopředsedou sněmovny se stal letos v lednu. Nahradil Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), která z dolní komory odešla v souvislosti se svým zvolením středočeskou hejtmankou.

Čtěte také:

Mandátový výbor vede stalinista, bezpečnostní člověk od Okamury

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články