Topolánek na Hrad? Fiala neřekl, zda ODS expremiéra podpoří. Pro Bartoše je historií

Topolánek na Hrad? Fiala neřekl, zda ODS expremiéra podpoří. Pro Bartoše je historiíNOVÉ
Domov

Babišova menšinová vláda

Šéf ODS Petr Fiala opakovaně odmítl prozradit, zda by strana podpořila Mirka Topolánka v boji o Hrad. Občanští demokraté svůj postoj k prezidentské volbě odtajní až „po neděli“. To šéf pirátů Ivan Bartoš by bývalého premiéra, pokud se potvrdí spekulace, že vstoupí do boje o Hrad, osobně nepodpořil. Jeho strana však bude o kandidátech ještě jednat. Oba to uvedli v pořadu Partie televize Prima.

„My naší strategii představíme v nejbližších dnech a hodinách po neděli. Už před časem jsem řekl, že dokud nezveřejníme naší strategii, tak nebudu komentovat žádná jména. ODS samozřejmě přizpůsobuje rozhodování tomu, aby Miloš Zeman nebyl po příštích prezidentských volbách prezidentem republiky,“ řekl Fiala. Podle Ivana Bartoše budou Piráti o všech kandidátech jednat jako strana, on by však osobně Topolánka nepodpořil. „Mirek Topolánek rozhodně není mým favoritem na prezidenta, ten už je historie,“ nechal se slyšet Bartoš.

Oba však mluvili zejména o povolebním vyjednávání. „Andrej Babiš a hnutí ANO se chovají tak, jako by měli 101 hlasů,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala. Mocenský pakt Andreje Babiše a Miloše Zemana směřuje k menšinové vládě, která nebude mít důvěru,“ dodal Petr Fiala. Prezident se šéfem hnutí ANO se podle něj snaží představit něco, co není normální a odporuje to duchu ústavy a parlamentní demokracie. „To je podvod na voličích. (...) Nesmíme na to naskakovat ani my, ani média,“ uvedl.

Ivan Bartoš dodal, že prezident Zeman „umí natahovat ústavu“. Podle něj je však brzy mluvit o třetím kole a  případných předčasných volbách, když ještě ani neproběhlo první kolo. „Andrej Babiš zatím nemá ani podporu, ani lidi,“ uvedl Bartoš k menšinové vládě ANO. Šéf pirátů ale připustil, že pokud by Miloš Zeman po třetím pokusu nerozpustil sněmovnu, a neudělali by to ani poslanci, pak „je správné jít cestou ústavní stížnosti.

Jak občanští demokraté, tak piráti se také shodli, že jakoukoli formu vlády hnutí ANO nepodpoří. Problémem není jen to, že policie Andreje Babiše s Jaroslavem Faltýnkem podezírá z podvodu v kauze Čapí hnízdo. Ivan Bartoš připomněl i EET, podivné postupy Finanční správy či soud s firmou Agrotec.

Šéf pirátů se bránil tvrzení, že piráti podporou Radka Vondráčka vystavili Babišovi bianco šek. „Naším cílem je co nejrychleji zprůchodnit sněmovnu a začít věci řešit,“ vysvětloval Bartoš postoj pirátů. Fiala mu na televizi Prima oponoval, že to je ale přesně podpora hnutí ANO, o které piráti tvrdí, že nebude. Lídr ODS podle svých slov dál trvá na tom, že by křeslo předsedy Sněmovny měla dostat opozice. Bartoš reagoval tvrzením, že kandidatura Petra Fialy je mimo realitu, hlasy pro ní nevidí. Připomněl také slova Zbyňka Stanjury, který po volbách v roce 2013 uvedl, že je logické, aby byl Jan Hamáček z  ČSSD předsedou sněmovny.

Čtěte také: Půjde Topolánek do boje o Hrad?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články