Šikana podnikatelky? Za fotku na Facebooku kontrola živnosti

Kontrola živnosti

Šikana podnikatelky? Za fotku na Facebooku kontrola živnostiNOVÉ
Fotografie, která možná přivodila problémy Foto:

FOTO: Hana Stuchlíková

3
Domov

tp Echo24

Podivná shoda náhod sugerující účelové kontrolování živnostníků se odehrála minulý týden na Lovosicku. V pondělí odpoledne jela místní občanka Hana Stuchlíková kolem areálu chemičky Lovochemie Preol, kde ji zaujal nápadně žlutý dým z komína doprovázený zápachem. Vyfotila si jej a večer fotku publikovala na svém Facebooku, kde kolem ní následně proběhla krátká debata. Dočkala se však kontroly živnostenského úřad, který „vede“ hnutí ANO.

„Vylezla jsem z auta, abych si to vyfotila. Od té doby kašlu jak s TBC. Jestli jsem žlutá, nevím, je tu tma,“ komentovala Stuchlíková ve facebookové konverzaci. V tu dobu ale Stuchlíková, která se při mateřské věnuje redaktorské práci v oblasti gastronomie, zdraví a životního stylu, ještě netušila, že tím na sebe upozorní místní živnostenský odbor.

Za pozornost stojí, že lovosický městský úřad je pod vedením starosty Milana Diana (ANO). Zároveň má chemička Lovochemie od roku 2010 jediného akcionáře, a to koncern Agrofert, dříve patřící někdejšímu ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Městská rada Lovosic je složena mimo zastupitele za KSČM Milana Šramoty výhradně z radních za hnutí ANO.

Do 23. října musí Stuchlíková předložit uzavřené smlouvy a přijaté objednávky za rok 2016 a 2017 a také příjmové a výdajové doklady za tytéž roky. Odbor zahájil kontrolu živnosti dva dny po úniku žlutého kouře z fabriky, zveřejnění fotek a jejich komentování na Facebooku. Stuchlíková to stejně jako její účetní označila za „krajně neobvyklé“. Za celou dobu práce ji žádná podobná kontrola nepotkala.

Úřad se však podezření z účelové kontroly brání. „Je to namátková kontrola, není to na žádné udání, ani to nemá žádný jiný význam,“ řekl redakci Echo24 vyřizující úředník kontroly Stanislav Štarha. Taková kontrola se podle něj týká těch podnikatelů, kteří ji dosud neměli.

Lovochemie má se žlutým zapáchajícím dýmem opakující se problémy. Lovosický vinař Dalibor Mikulenka podal dokonce na fabriku 3. října trestní oznámení, zprávu přinesl následující pondělí Litoměřický Deník.

„Trvám na tom, aby policie zajistila vzorky zplodin a další důkazy včetně přibrání znalce a vypracovaní znaleckého posudku na nebezpečnost vypouštěných spalin,“ řekl listu Mikulenka. Mluvčí policie Pavla Kofrová sdělila, že případem se intenzivně zabývá policie.

Zplodiny z objektu unikly i roku 2012, kdy mluvčí Lovochemie Irena Vodičková argumentovala „nájezdem technologie výroby kyseliny dusičné po týdenní odstávce“, a řekla Deníku, že kouř během několika hodin zmizí.

Hustý žlutý dým byl v Lovosicích k vidění také o rok později, kdy se již vědělo, že má chemička poruchu energetiky a navíc výpadek čtyř provozů kyseliny dusičné. Z vedení Lovochemie na dotazy místních novinářů reagoval Vladislav Smrž s tím, že se jedná o „standardní provozní stav spojený s nájezdem nebo odstavením“. O události se dozvěděly úřady včetně České inspekce životního prostředí.

Čtěte také: Z peněz ze zlikvidovaných firem profitují všichni občané, prohlásil Pilný

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.