Šuman zveřejnil bankovní výpisy, podle nichž Čapí hnízdo patřilo Babišovi

Kauza Čapí hnízdo

Šuman zveřejnil bankovní výpisy, podle nichž Čapí hnízdo patřilo BabišoviAKTUALIZUJEME
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

13
Domov
Sdílet:

Skupina Šuman, stojící především za zveřejněním tajných nahrávek Andreje Babiše, po delší odmlce odhalila na svém twitterovém účtu sérii dokumentů, které naznačují, že se podnikatel a politik dopustil dotačního podvodu.

Z dokumentů britské banky HSBC totiž vyplývá, že farma Čapí hnízdo patřila přímo do společnosti Agrofert.

To je v přímém rozporu s tím, co dlouhodobě a prakticky od počátku vypuknutí aféry tvrdí Andrej Babiš, tedy, že farma v žádném případě nebyla součástí Agrofertu.

Pokud jsou zveřejněné dokumenty pravé, vyplývá z nich, že se Andrej Babiš a jeho lidé dopustili dotačního podvodu.

Z údajů je rovněž zřejmé, že banka musela vědět, že Čapí hnízdo je součástí společnosti Agrofert.

Kauza Čapí hnízdo

Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka poslanci na začátku září vydali k trestnímu stíhání. Policie totiž Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Vedle Babiše se měl dotačního podvodu dopustit i Faltýnek. Oba poslanci ale vinu popírají, tvrdí, že je má kauza jen poškodit před volbami. 

Policie v kauze Čapí hnízdo začala už rozesílat obvinění jednotlivým aktérům. Dozorující zastupitel ale nechce jmenovitě říci, kdo by měl být obviněný. Podle informací médií by ale vedle Babiše a Faltýnka měla obvinění dostat i Babišova manželka Monika či její bratr. Usnesení by mohli obvinění dostat do rukou každým dnem.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho manželky.

 

Pro detailnější rozbor nabízíme i překlad z angličtiny:


Na první stránce vidíme v kolonce Jméno zákazníka (mateřská skupina) „Farma Čapí hnízdo a.s. (skupina AGROFERT)“

 

Na druhé straně:

NÁVRH

V roce 2007 poskytnuto 160 miliónů na stavbu nové centrály skupiny Agrofert (AGF). Tento produkt je v pořádku a pravidelně splácen.

AGF oznámil rozšíření centrály skupiny výstavbou víceúčelového zařízení pro výzkum, školení, konference a další akce skupiny.

V roce 2008 se AGF rozhodl koupit nové zařízení prostřednictvím nově založené Farma Čapí hnízdo a.s. (FCH).

Celkové investice jsou kalkulovány na 450 miliónů korun (375 miliónů od MCZ, 75 miliónů ze zdrojů AGF)

Návrh je strukturován vůči dostatečnému zajištění aktiv FCH zárukou od mateřské skupiny AGF. To je velmi důležité, protože hlavní tok příjmů FCH bude od členů skupiny.

Touto žádostí se žádá o schválení:

(i) termínovaného úvěru 350 000 000 CZK a

(ii) kontokorentu 25 000 000 pro Farma Čapí hnízdo a.s.

(iii) Produkty budou použity na rekonstrukci budovy…

Součástí žádosti není roční prověrka expozice vůči skupině AGF, která se bude provádět v červenci 08 (původní datum prověrky, prezentace auditovaných samostatných/konzolidovaných údajů)

Základní údaje produktu:

termínovaný úvěr

Dlužník: Farma Čapí hnízdo a.s.

Účel: rekonstrukce Farmy Čapí hnízdo

Druh produktu: sedmiletý amortizující termínovaný úvěr

Částka: 350 000 000 CZK

Splácení: 9 splátek dvakrát ročně 18 miliónů počínaje 31. prosincem 2010, závěrečná splátka 188 000 000 30. června 2015

Cena: 6M PRIBOR + 1,25% p.a.

Zajištění: (i) hypotéka fixních aktiv Farmy Čapí hnízdo a.s.


Třetí stránka je z jiné, pozdější žádosti. Vidíme v záhlaví Jméno vztahu: AGROFERT HOLDING A.S. A DALŠÍ, v první kolonce pak je jméno vztahu Farma Čapí hnízdo a.s. – AGROFERT HOLDING, a.s.

kolonka CRR/FG – (CRR by mohlo znamenat cash reserve rating) uvádí se „založeno na ratingu skupiny AGROFERT

V kolonce „stručné shrnutí návrhu/transakce“ čteme: Touto žádostí o úvěr se žádá o schválení nového termínovaného úvěru 80 miliónů CZK pro existujícího dlužníka a člena skupiny AGROFERT – Farmu Čapí hnízdo. Nové peníze budou použity pro vybavení Farmy Čapí hnízdo.

V kolonce „pozadí“:

Farma Čapí hnízdo (FCH) je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem.

Společnost má postavit a provozovat Farmu Čapí hnízdo – víceúčelové zařízení pro firemní akce firem skupiny (přes 220), školící středisko a výzkumné centrum pro hnojiva.

HSBC již podpořila stavbu tohoto zařízení poskytnutím úvěrů 350 miliónů CZK a financování provozního kapitálu 25 miliónů.

Jako na hlavní banku skupiny se na nás obrátila paní Procházková s žádostí o dalších 80 miliónů, které jsou potřeba na vybavení interiérů.

Přestože financování Farmy Čapí hnízdo není v souladu se strategií LIB (?), rádi bychom zůstali hlavní bankou vzhledem k tomu, že je to nesmírně důležité pro pana Babiše.

Dále také díky poskytnutí stávajícího úvěrování FCH HSBC úspěšně téměř zdvojnásobila objem měnových obchodů se skupinou a získala významný objem vkladů (průměrná částka v roce 2009 400 miliónů CZK, což je meziroční zvýšení o 40%)

(Překlad dokumentů Martin Weiss)

Čtěte také: Kontrolory nezajímalo, jestli je Čapí hnízdo spojené s Agrofertem, ukázaly audity

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články