1 Kauza Čapí hnízdo

Kontrolory nezajímalo, jestli je Čapí hnízdo spojené s Agrofertem, ukázaly audity

NOVÉ

Témata: , , , ,

Pracovníci dotačního úřadu se při kontrole Farmy Čapí hnízdo v letech 2008 a 2010 ani jednou nezajímali o to, zda stavba, která zrovna obdržela padesátimilionovou dotaci, není nějakým způsobem napojena na společnost Agrofert bývalého ministra financí Andreje Babiše. Vyplývá to z výsledků šetření, k nimž se dostal server Seznam.cz.

„Nebyly zjištěny zásadní nedostatky,“ cituje písemné shrnutí prověrky závěr kontrolorů z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP). Jedná se o úřad, který projektu Čapího hnízda onu dotaci ve výši 50 milionů korun poskytl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z auditů, které se dostaly k Seznamu, vyplývá, že úředníci ROP ani při jedné z kontrol nepátrali po původu Farmy Čapí hnízdo ani jejím propojení se společností Agrofert. Zajímali se především o to, co přesně chce investor v areálu stavby zbourat a co zahrnul do svých nákladů.

Babiš se přitom několikrát obhajoval tím, že na Čapím hnízdě proběhaly kontroly a že nikdy k podvodu nedošlo. „Ptám se, co všechny ty kontroly na Čapím hnízdě, které tu v minulosti byly, našly? Nenašly žádnou závadnější chybu. V té kauze nebyla žádná korupce. Nikdo těch 50 milionů neulil,nikdo nic nevytuneloval, nikdo z nich neměl žádný profit,“ řekl například Babiš na plénu sněmovny. Nyní se ale ukazuje, že kontroly nikdy necílili na majetkové poměry.

Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýneka poslanci na začátku dubna vydali k trestnímu stíhání. Policie totiž Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Vedle Babiše se měl dotačního podvodu dopustit i Faltýnek. Oba poslanci ale vinu popírají, tvrdí, že je má kauza jen poškodit před volbami. Psali jsme zde.

Policie v kauze Čapí hnízdo začala už rozesílat obvinění jednotlivým aktérům. Dozorující zastupitel ale nechce jmenovitě říci, kdo by měl být obviněný. Podle informací médií by ale vedle Babiše a Faltýnka měla obvinění dostat i Babišova manželka Monika či její bratr. Usnesení by mohli obvinění dostat do rukou každým dnem.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho manželky.

Čtěte také: Policie zahájila trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.