Kontrolory nezajímalo, jestli je Čapí hnízdo spojené s Agrofertem, ukázaly audity

Kontrolory nezajímalo, jestli je Čapí hnízdo spojené s Agrofertem, ukázaly audityNOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

Foto: Echo24.cz

Domov

Kauza Čapí hnízdo

red, jh

Pracovníci dotačního úřadu se při kontrole Farmy Čapí hnízdo v letech 2008 a 2010 ani jednou nezajímali o to, zda stavba, která zrovna obdržela padesátimilionovou dotaci, není nějakým způsobem napojena na společnost Agrofert bývalého ministra financí Andreje Babiše. Vyplývá to z výsledků šetření, k nimž se dostal server Seznam.cz.

„Nebyly zjištěny zásadní nedostatky,“ cituje písemné shrnutí prověrky závěr kontrolorů z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP). Jedná se o úřad, který projektu Čapího hnízda onu dotaci ve výši 50 milionů korun poskytl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z auditů, které se dostaly k Seznamu, vyplývá, že úředníci ROP ani při jedné z kontrol nepátrali po původu Farmy Čapí hnízdo ani jejím propojení se společností Agrofert. Zajímali se především o to, co přesně chce investor v areálu stavby zbourat a co zahrnul do svých nákladů.

Babiš se přitom několikrát obhajoval tím, že na Čapím hnízdě proběhaly kontroly a že nikdy k podvodu nedošlo. „Ptám se, co všechny ty kontroly na Čapím hnízdě, které tu v minulosti byly, našly? Nenašly žádnou závadnější chybu. V té kauze nebyla žádná korupce. Nikdo těch 50 milionů neulil,nikdo nic nevytuneloval, nikdo z nich neměl žádný profit,“ řekl například Babiš na plénu sněmovny. Nyní se ale ukazuje, že kontroly nikdy necílili na majetkové poměry.

Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýneka poslanci na začátku dubna vydali k trestnímu stíhání. Policie totiž Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Vedle Babiše se měl dotačního podvodu dopustit i Faltýnek. Oba poslanci ale vinu popírají, tvrdí, že je má kauza jen poškodit před volbami. Psali jsme zde.

Policie v kauze Čapí hnízdo začala už rozesílat obvinění jednotlivým aktérům. Dozorující zastupitel ale nechce jmenovitě říci, kdo by měl být obviněný. Podle informací médií by ale vedle Babiše a Faltýnka měla obvinění dostat i Babišova manželka Monika či její bratr. Usnesení by mohli obvinění dostat do rukou každým dnem.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho manželky.

Čtěte také: Policie zahájila trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články