Úřad udělil pokuty za knihy v kampani. Zaplatí ANO i autoři Žlutého barona

Pokuty za kampaň

Úřad udělil pokuty za knihy v kampani. Zaplatí ANO i autoři Žlutého baronaNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Hnutí ANO bude muset zaplatit pokutu 31 tisíc korun kvůli knize předsedy Andreje Babiše „O čem sním, když náhodou spím“, kterou rozdávalo v předvolební kampani. Pokutu dostal i nekandidující spolek kvůli knize Žlutý baron a projekci filmu Selský rozum. Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se k potrestání hnutí ANO rozhodl kvůli chybějícím informacím o zadavateli a zpracovateli v prvních výtiscích. Uvedl to předseda úřadu Vojtěch Weis.

Úřad udělil za porušení pravidel kampaně i druhou pokutu 27 000 korun nekandidujícímu spolku, který se do kampaně zapojil bez předchozí registrace na zvláštním registru úřadu. Pokuta je pravděpodobně udělena v souvislosti s propagací filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron, které jsou kritické vůči Babišovi a na kterých se podílel šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Autoři filmu a knihy založili k usnadnění organizace propagačního turné spolek Svoboda projevu. Úřad v tom však spatřoval zapojení do předvolební kampaně. Patočka však napsal, že zatím o ničem neví.

Proti rozhodnutí lze podat jen správní žalobu k soudu. Oba subjekty musejí zaplatit i 1000 korun náklady řízení. „Předseda kandidujícího subjektu propagoval a rozdával volební materiál, jehož první verze neobsahovala povinné údaje,“ komentoval Weis v tiskové zprávě pokutu pro politickou stranu. Pokuta mohla být až 100 000 korun. Výše sankce vzala v potaz nápravu ihned po zjištění obviněného, že úřad považuje materiál za součást volební kampaně. Vořechovský uvedl, že pochybení se týkalo prvních 30 000 výtisků knihy z celkových 300 000.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ve druhém případě dostal pokutu spolek, který nekandidoval, ale zapojil se podle úřadu do kampaně. Členy spolku jsou autoři knihy Žlutý Baron, ve které se píše o podnikání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Spolek na svém turné rovněž promítal dokument Selský rozum, který je vůči Babišovi stejně kritický. „Zadal novinovou inzerci celkem pro 61 besed v době od května do července na různých místech ve všech krajích České republiky, které byly spojené s projekcí dokumentárního filmu a prodejem knihy týkající se předsedy subjektu kandidujícího ve volbách do Sněmovny,“ uvedl Weis. Spolek se podle něj provinil i tím, že bez předchozí registrace zadal 22 kusů plakátů s kampaní v Českých Budějovicích. Pokuta mohla být rovněž až 100 000 korun, stanovená výše podle Weise plní preventivní funkci s ohledem na rozsah účasti v kampani.

Proti rozhodnutí úřadu nelze podat rozklad ani jej přezkoumat v přezkumném řízení. Lze proti němu podat jen správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně ve lhůtě dvou měsíců ode dne oznámení rozhodnutí. Podání žaloby nemá odkladný účinek, zatím není jasné, jestli někdo z pokutovaných žalobu podá.

Čtěte také:

ANO, KSČM, SPD a Piráti zvolili Radka Vondráčka předsedou sněmovny

Systém nespí, vzteká se Babiš poté, co policie požádala sněmovnu o jeho vydání

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články