1 Doplňující volby do Senátu

ODS podpoří v boji o Senát na Trutnovsku kandidáta STAN Sobotku

NOVÉ

Témata: ,

Občanská demokratická strana (ODS) v doplňujících volbách do Senátu na Trutnovsku, které budou 5. a 6. ledna, nepostaví vlastního kandidáta. Dá plnou podporu vrchlabskému starostovi Janu Sobotkovi, který kandiduje za Starosty a nezávislé (STAN). ČTK to řekl krajský předseda ODS a trutnovský starosta Ivan Adamec. Občanští demokraté byli poslední velkou politickou stranou v kraji, která nesdělila, koho navrhne či komu dá podporu.

„Nemáme vlastního kandidáta. Jsem pověřen sněmem vyjednat podmínky pro podporu pana Sobotky, kandidáta STAN, TOP 09 a lidovců. Chtěli jsme, aby se netříštily síly. Naším cílem je dostat do Senátu člověka, který je ze středopravicového spektra politické scény, a porazit pana Hlavatého,“ řekl Adamec.

Královédvorský továrník Jiří Hlavatý, kvůli kterému se doplňující senátní volby na Trutnovsku konají, jde do voleb znovu. Stále ale není jisté, jestli s podporou hnutí ANO, za které před třemi lety do Senátu kandidoval, nebo jako nezávislý. „Hnutí ANO na krajské úrovni pana Hlavatého podporuje, aby obhajoval pozici senátora. Na celostátní úrovni to ale ještě potvrzené není,“ řekla ČTK Klára Dostálová z hnutí ANO.

Krajské vedení ale neočekává, že by podporu nezískal. „Je to náš kandidát. Aby kandidoval jako nezávislý, nám připadá jako naprosto kontraproduktivní. Pro nás a pro region udělal tolik, že není vůbec na pořadu dne, aby ho hnutí nepodpořilo,“ uvedl krajský předseda hnutí Pavel Plzák. Hlavatý senátorské křeslo sám uvolnil, když byl zvolen poslancem. Mandát v Senátu mu tak automaticky zanikl. Pokud by ale znovu uspěl, podle některých výkladů by mu zase zanikl poslanecký mandát.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sobotka a Hlavatý se střetnou ještě s místostarostou Úpice a členem ČSSD Karlem Šklíbou, kterého navrhli sociální demokraté. Za Okamurovu SPD půjde do voleb majitelka tiskárny Luďka Tomešová.

Svého kandidáta nemá Strana přátel občanů (SPO), podpořila kandidátku komunistů Ivu Řezníčkovou. „Dospěli jsme k názoru, že je potřeba netříštit síly, ale naopak je spojit a pomoci této kandidátce. Strana má v ni největší důvěru,“ řekl ČTK Roman Florian z krajského vedení SPO.

Výčet kandidátů nemusí být konečný, politické subjekty mohou své kandidáty zaregistrovat do 20. listopadu.

V roce 2014 se na Trutnovsku o křeslo senátora ucházelo osm lidí. Hlavatý, majitel a generální ředitel největší české textilky Juta Dvůr Králové nad Labem kandidoval s podporou hnutí ANO a ve druhém kole vyřadil nedávno zesnulého náčelníka krkonošské horské služby Adolfa Klepše, jehož vyslala TOP 09. Dalšími soupeři byli například předchozí senátor za ČSSD Pavel Trpák, za ODS středoškolský učitel a radní města Trutnova Pavel Káňa, za KSČM důchodce Slavomír Brádler, za Kozí alternativu do voleb šel i aktivista Stanislav Penc.

Čtěte také: Velká volební komedie pokračuje. Hlavatému se prý lidé za kroužkování omlouvají, do Senátu půjde


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.