1 KOMENTÁŘ

Sloupek ze dna a sprška Becherovky

Témata: ,

Existuje jakési sloupkařské, komentátorské dno. Napsat sloupek o tom, že nevím, o čem napsat sloupek, a v té nepřítomnosti tématu, které bych byl identifikoval, vidět příznak všeho možného, ale hlavně ne nějaké svojí indispozice. A přiznávám, že jsem na to dno dneska padal, cítil, jak nohou vířím bahno, které se tam roky usazovalo. Protože je to, milí čtenáři, nevděčný úkol. Práce pro vraha, dalo by se dokonce říct.

Napsat sloupek v čase, kdy volby ještě neskončily a neví se, jak dopadnou. V poločase doby, kdy lidi dávají na sociální sítě svoje odhodlané fotky z volebních místností, a v předvečer dlouhého období, kdy budou tamtéž brečet nad tím, jak volby dopadly. A vědět, že za těch pár hodin, až budou výsledky známy, se ten v potu tváře sepsaný výtvor stane asi tak relevantním a tak k věci jako závěry schůze společenství vlastníků domu, který už dávno odstřelili. Jo, mám to těžké, pokud byste o tom náhodou pochybovali.

Naštěstí zasáhl prezident Zeman. Rád bych ho pochválil. Během tiskovky v Plzni vytáhl maketu samopalu, místo zásobníku měla lahev Becherovky a bylo na ní napsáno, že je „na novináře“, ty přítomné hlava státu vyzvala, ať se radši stáhnou někam dozadu.

Některé lidi tohle extempore pobouřilo. Mně přišlo úplně skvělé. Protože někdy se zadaří vyjádřit ducha historického okamžiku, zeitgeist, v nějaké výstižné a zároveň překvapivé metafoře. A neznámému tvůrci, který prezidenta obdaroval tím nádherným artefaktem, se to podařilo.

V tom kusu ze dřeva, plastu a skla je vyjádřena naše přítomnost a možná i budoucnost. Je to napodobenina předmětu, který je hrozivý a nebezpečný, mávání jím je nějakou formou agrese. Zároveň má i jakýsi styl, chalupářskou kutilskou kvalitu, dá se přitom předpokládat, že podobná tvorba bude čím dál výrazněji rozšířená i podporovaná.

A především – ta výměna zásobníku je vysloveně dotek génia. Kdekdo cítí značnou obavu z nějakého přicházejícího autoritářského režimu, přesně tohle by mohl mít ve znaku. Hrozivou zbraň, jíž vám někdo bude mávat před obličejem, pak vás postaví ke zdi a... pocáká vás Becherovkou, tedy vás vystaví situaci, která bude docela ponižující a v jejímž důsledku budete špinaví, skutečně nepříjemně ulepení a možná budete taky docela smrdět.

Nebude to prostě zas až tak nebezpečné. Ale ulepené a nechutné? To rozhodně. Ten životní pocit se prezidentovi a jeho činorodému příznivci podařilo evokovat naprosto dokonale. Jestli zůstane jenom u toho, uvidíme po volbách, případně čas ukáže… Dále dosazujte klišé podle libosti.

Z nového čísla Globální přerozdělování lidí. Utlumí migrační pakt přistěhovalectví do Evropy?

Echo týdne: Dotace, copy a neschopenka ● Historie: Kdyby Beneš nebyl na Hradě ● Komentář: Nová hlava podvolené policie ● Esej: Strašlivé tajemství říše středu

Euforie a ponurost patřily k sobě Se scenáristou seriálu Rédl o s uřezanými hlavami na kapotě
Zrození bramborového salátu SPECIÁL: Vánoce

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.