Hypotéky zdražují. Opatření ČNB konečně zafungovala
komerční banky zdražují
Rekordně nízké úrokové sazby hypoték se odráží ode dna. Na svém minimu se už dlouho neohřejí. Opatření České národní banky začínají působit a komerční banky zdražují. Zatímco loňský listopad se nesl v duchu obav, letošní už půjde do tuhého. O kolik banky zdraží a které se do zdražování pustí jako první?
V letošním roce Česká národní banka zvyšovala základní úrokové sazby už dvakrát. Po druhé tomu bylo 2. listopadu. Zatímco první zvyšování komerční banky přešly téměř bez povšimnutí, druhý nárůst se už bez odezvy neobešel. Na hru ČNB jako první přistoupily
UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Sberbank. Nyní se k nim přidává i Česká spořitelna a Komerční banka.
Hypotéky s pětiletou fixací zdraží
Hypotéka nikdy nebyla levnější, tomu by měl být už ale konec. Dvouprocentním sazbám je nutné zamávat a přivítat sazby o pár desetin procentního bodu vyšší.
Například Česká spořitelna zvýšila pevné úrokové sazby u hypoték s fixační dobou pět let o 0,1 procentní bod, úroky tak v bance začínají od 2,29 %. V Komerční bance získáte úrokovou sazbu od 2,49 % a hypotéky s pětiletou fixací plánuje zdražovat také Hypoteční banka..
Zafixujte si nízký úrok na 15 let dopředu
I přestože za poslední rok banky pocítily téměř až čtyřnásobné zdražení zdrojů na hypoteční úvěry, spotřebitelům se do konečné ceny náklady bály promítnout. Strach o klienta jim zvyšování úroků nedovolil. Konkurenční boj ale nyní ustává a banky se tak přidávají jedna ke druhé a společně zdražují.
Avšak ani společný cíl v podobě nárůstu úrokových sazeb jim nebrání v tom, aby vytahovaly takzvaná esa z rukávu. S prvním lákadlem přichází Česká spořitelna, která nyní nabízí hypotéky s patnáctiletým fixačním obdobím. Akční nabídka je ale platná jen do konce roku
2017. Česká spořitelna tak cílí na klienty, kteří se bojí rapidního zvyšování úrokových sazeb. Díky dlouholeté fixaci se mohou jakémukoliv růstu vyhnout.
Samozřejmě ale platí, že čím delší fixaci si klient sjedná, tím více se úrok vzdálí od nabízených minimálních sazeb. Je proto nutné si dobře spočítat výši hypotéky, výši měsíční splátky a sumu, kterou přeplatíte bance. Jen tak lze jistit, zda se vám hypotéka s dlouhou
dobou fixací vyplatí či nikoliv.
Kromě vyšších sazeb, dlouhé fixační doby se ale možná už brzy dočkáme i dalších akčních nabídek. Banky kvůli opatřením ČNB pociťují už nějaký ten pátek úbytek žadatelů o hypotéky, a tak je jen otázkou času, kdy se k České spořitelně přidají další bankovní domy s lákavou nabídkou. Na druhou stranu klienti se bez vlastních úspor při vyřizování hypotéky neobejdou, a tak těžko říct, zda přísnější podmínky a zvyšující se úroky předčí některá z lákavých akcí a zda na to spotřebitelé budou vůbec mít.