1 Komentář

Palermo nikdy nespí

Témata: , , ,

Sedmnáctého listopadu večer na Václavském náměstí v rámci akce Festival svobody, která na tomto místě sklidila zaslouženou kritiku, vystoupil Petr Pithart, jenž občas podléhá patosu a představě o svém řečnickém umu, za což už taky sklidil nějakou tu zaslouženou kritiku. Ale v pátek na Václavském náměstí měl Pithart velmi dobrý projev. Nebylo to defilé hypotetických hrozeb z Ruska nebo Číny, nýbrž diagnóza rizik spjatých se vstupem Andreje Babiše do úřadu premiéra.

Pithart vyhmátl dvě: ovládnutí České televize (zmínil i Český rozhlas, tady si zřejmě mohl ušetřit námahu; rozhlas se v těch základních ohledech chová tak, aby nevadil a nepřekážel) a podrobení justice. Tím se nemyslí jen soudy, ale i státní zástupci. A pro naše potřeby je třeba dodat ještě policii. Pithart na posluchače apeloval, aby se v případě potřeby na Václavském náměstí opět sešli.

Pokud jde o orgány činné v trestním řízení, není zatím třeba nic svolávat. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, Babišův spoluobviněný v daňovém podvodu na Čapím hnízdě, sice vzápětí po volbách formuloval do televize domněnku, kterou bylo možno chápat i jako vzkaz policii: Možná si to teď vyšetřovatelé rozmyslí a druhou žádost ani nepošlou. Ale oni poslali.

Babiš to včera komentoval se svou obvyklou podezřívavostí: „Systém nespí.“ Podivná mu přijde rychlost, s níž policie sněmovnu znovu zažádala. Ano, hned den nato, co se nová sněmovna ustavila. Kdyby se policie zařídila podle Faltýnkovy domněnky, mohl by v tom zase vidět zpětné potvrzení pro svou teorii o „účelovce“ (Vidíte, jen mě před volbami chtěli poškodit).

Rychlost policie má výhody, které by mohli ocenit i Babiš s Faltýnkem: teprve pokud sněmovna dvojici poslanců ANO vydá, může se znovu rozběhnout trestní řízení a státní zástupce může rozhodovat o stížnosti, kterou si oba pánové proti trestnímu stíhání ještě před volbami podali. Jinak by policie dál stíhala Babišovy spolupracovníky, děti a manželku, zatímco on sám by byl krytý poslaneckou imunitou.

Co další článek v řetězu? Podání druhé policejní žádosti včera potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, tím pádem je i soustava státních zástupců v Čapím hnízdě naloděna. V celé soustavě by teď obvinění mohl zastavit pouze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Mimochodem by tím riskoval vyšetřování pro trestný čin zneužití úřední moci. NSZ je správní úřad, toto riziko by Zemanovi hrozilo jednou provždy. No a pokud prezident Miloš Zeman dál trvá na tom, že abolici nepoužije, jedinou únikovou cestou pro Babiše zůstává sněmovna.

Ani tady se mu ovšem únik zatím nerýsuje. Komunisté sice opatrně dávají najevo ochotu pomoci, ale Tomio Okamura se tváří, že ne. Nechal si včera pootevřená vrátka (poprvé bude SPD zastoupena v mandátovém a imunitním výboru, takže prý se nedá vyloučit, že se dozví nové informace a po nich změní názor). Tady si někdo říká o politickou nabídku. Okamura by nejradši ze všeho šel s Babišem přímo do vlády, což je ale pro Babiše reputačně krajně nepříjemné. Ať tak či onak, politické „řešení Čapího hnízda“ bude Babiše politicky něco stát.

Schovat se za sněmovnu, to se nebude líbit ani části jeho voličů, nemluvě o Pithartově Václavském náměstí. Překvapivě se tak před doposud suverénním vítězem voleb otevírá scénář, který nemá tak úplně ošéfovaný a ve kterém Mára Prchal nepomůže.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.