Praha zrušila dopis radní Plamínkové. Okruh chce dostavět

Obstrukce kolem dostavby Pražského okruhu

Praha zrušila dopis radní Plamínkové. Okruh chce dostavětNOVÉ 1
Domov

Michaela Cápová

Rada hlavního města Prahy zrušila platnost dopisu, který mohl ohrozit dostavbu Pražského okruhu. Dopis, který vytýkal mimoúrovňové křižovatce Dubeč vliv na životní prostředí (EIA), přitom podepsala sama radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Krok Plamínkové vyvolal mezi radními bouřlivou a emotivní atmosféru. Opozice Plamínkovou kvůli tomu vyzvala k rezignaci a její odvolání se chystá navrhnout i na mimořádném jednání zastupitelů.

Minulou středu se na veřejném projednávání dokumentace pro EIA řešil silniční okruh kolem Prahy, konkrétně stavba 511 Běchovice – D1. Během jednání vystoupil Jiří Guth Jarkovský, asistent radní Plamínkové, který se uvedl slovy, že „tlumočí vyjádření hlavního města Prahy, které na základě příslušného pověření zastupitelstvem podala paní radní Plamínková“. Guth následně přednesl požadavek na přepracování dokumentace EIA v místě křižovatky Dubeč a dodal, že pokud nebude požadavek města vyslyšen, vydá Praha k dostavbě okruhu u Běchovic nesouhlas.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Posudek Gutha vzbudil velkou vlnu pozdvižení na pražském magistrátu a především na Radě hlavního města Prahy. Podle informací deníku Echo24 bylo její úterní jednání velice vyhrocené. Rada ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN) si totiž jako jednu ze svých programových priorit pro období 2014-2018 vytyčila právě dostavbu okruhu.

Kdo přitom Gutha pověřil k přečtení stanoviska, nevěděla ani sama primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Nevím, za koho pan Guth mluvil, ale rozhodně netlumočil názor města. Pokud to bylo za radní Plamínkovou, tak ta by si měla uvědomit, že město dlouhodobě tvrdí pravý opak a že paní Plamínková svým jednáním ohrožuje dlouhodobou a složitou práci, kterou jsme doposud odvedli,“ uvedla pro Echo24 Krnáčová.

Ve čtvrtek proto rada přijala usnesení, které potvrdilo, že dopis Plamínkové je nesmysl. Vedení města naopak s vydáním kladného rozhodnutí souhlasilo. „Hlavní město Praha nemá žádné připomínky k posudku o vlivech záměru silničního okruhu kolem Prahy, stavba 511 Běchovice-dálnice D1 na životní prostředí a doporučuje příslušnému úřadu vydání souhlasného stanoviska EIA,“ píše se v usnesení.

Podle Jany Plamínkové přitom nešlo o negativní stanovisko, ale o vyjádření s připomínkami. „Není to pravda, není to negativní stanovisko, je to jen vyjádření se třemi víceméně technickými připomínkami odůvodněnými a v podstatě na místě vypořádanými. O žádném nesouhlasu k dokumentaci nemůže být řeč, jak ostatně vyplývá z právní úpravy. Pokud to tak někdo nepochopil, je to nedorozumění. Nehodlám odstupovat, protože jsem zákonnou a přiměřenou formou usilovala o omezení vlivu této bezesporu potřebné stavby na životním prostředí,“ uvedla v sms zprávě pro deník Echo24 Plamínková.

Obstrukce ze strany Zelených?

Opoziční ODS má ale ve věci jasno. Podle ní se jedná o jasné obstrukce ze strany Zelených, aby se okruh nedostavěl. „Je to něco neuvěřitelného. Takhle se politika dělat nemá. Situace je napjatá, protože všichni kromě Zelených ví, že se okruh takhle má dodělat. Zelení vydírají jak Prahu, tak všechny Pražany. Je to strašně jednoduché: Zeleným se okruh nelíbí, mají pocit, že auta jsou zločin a že řidič je lump. A v tu chvíli udělají všechno pro to, aby to zastavili, a blokují to,“ uvedl pro deník Echo24 Filip Humplík, předseda Regionálního sdružení ODS – Praha.

ODS chce proto na mimořádném jednání zastupitelstva, které bude svolávat s pomocí TOP 09, navrhnout odvolání Plamínkové. „Není to nic jiného než snaha o zbrždění celé stavby, na kterou čekají statisíce obyvatel nejen Prahy, ale celé České republiky jako na smilování. Radní Plamínková by měla vyvodit osobní odpovědnost a okamžitě odstoupit sama. Pokud tak neučiní, budeme její odvolání navrhovat na mimořádném zastupitelstvu, které společně s dalšími opozičními kolegy svoláváme,“ dodal Humplík.

Také Petr Dolínek (ČSSD), radní pro dopravu a náměstek primátorky si myslí, že Plamínková překročila podepsáním stanoviska své pravomoci. „Jednoznačně nemá právo vyjadřovat své politické a osobní názory v procesu EIA. Nemá ve svých kompetencích, aby za město dělala EIA. Proto jsem ji vyzval, ať se zamyslí, jestli má vůbec setrvat v té pozici, že se EIA věnuje,“ dodal Dolínek.

Praha stále nemá dokončený vnitřní silniční okruh kolem centra města, ani vnější obchvat celé metropole. Vnější okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Chybí severozápadní část mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí a jihovýchodní mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Blíže k zahájení stavby je jihovýchodní část, která by se mohla začít stavět v roce 2019. V případě dokončení vnitřního okruhu, kde schází úsek mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy, se nyní hovoří o začátku stavby v roce 2024.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Prudký spor na pražské radnici. ODS chce kvůli obchvatu odvolat radní