Strážníci, certifikáty i návrh novely zákona. Praha se chce zbavit nepoctivých směnáren

Za euro 15 korun

Strážníci, certifikáty i návrh novely zákona. Praha se chce zbavit nepoctivých směnárenNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Praze dochází trpělivost se směnárnami, jež šidí cizince. K těm problémovým vyšle strážníky, aby turisty před nevýhodným kurzem varovali. Radnice také plánuje zavedení certifikátů a prověřuje, zda některé směnárny, které šidí,  nesídlí v budovách vlastněných městem. Systémovým řešením by podle magistrátu byla novela zákona. Praha má zákonodárnou iniciativu a návrh využít ji už podali Piráti. Primátorka Adriana Krnáčová souhlasí.

Návrh na změnu zákona o směnárenské činnosti podal klub Pirátů v pražském zastupitelstvu. Pokud jejich návrh projde na radnici a následně v parlamentu, obce by mohly zakázat extrémně nevýhodné kurzy, které se někde pohybují i na 15 korunách za euro. Praha by například mohla stanovit, že v centru města se směnný kurz eura a amerického dolaru od kurzu vyhlašovaného ČNB nesmí lišit o víc, než je deset procent. „To by neměl být problém, ostatně mnohé směnárny na Praze 1 se v tomto rozmezí pohybují. Jen několik málo jich turisty podvádí,“ uvedl předseda klubu Pirátů v pražském zastupitelství Jakub Michálek.

Než k nějaké změně zákona dojde, se chce Praha podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) domluvit se strážníky, aby před problematickými směnárnami „hlídkovali“. „Do té doby, než budeme mít mechanismy, jak tomu jednání zabránit, se chci domluvit s Pražskou informační službou a Městskou policií, aby před těmi nejhoršími směnárnami stáli a informovali turisty o aktuálním kurzu ČNB a nabízeném kurzu směnárnou,“ uvedla Krnáčová pro Echo24 s tím, že se problém musí řešit. „Směnárenský zákon má sice na starosti ČNB, ale my chceme využít naší zákonodárné iniciativy a připravit vlastní novelu toho zákona. Naši legislativci mají něco nachystáno, pan Michálek má něco nachystáno, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli spojit síly,“ dodala Krnáčová.

Ideální řešení nepoctivých směnáren je zavést euro, uvedl pro Echo24 pražský zastupitel za Trojkoalici  Ondřej Mirovský. Ten je současně předsedou legislativního výboru. „Už pracujeme na manuálu pro hotely k informování turistů o rizicích ve směnárnách a od ruličkářů (tzv. ruličkáři na ulici podvodně vyměňují peníze za bezcenné bankovky – pozn. red.), za nejrychlejší řešení ale považuji, když to předloží noví poslanci za Prahu, a úplně ideální je zavést co nejrychleji euro,“ uvedl Mirovský.

Magistrát může s problematickými směnárnami bojovat i systémem certifikátů. „Další možností, jak zamezit těm praktikám, je marketingová kampaň, kterou momentálně připravujeme. Budeme mít systém certifikátů, které budeme dávat směnárnám, které budou splňovat jednoduchá, ale jasná kritéria, a takto prověřené směnárny pak doporučíme turistům,“ řekla Krnáčová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nyní na směnárny dohlíží pouze ČNB, stanovovat kurzy a poplatky je ale plně v rukou směnáren, respektive osob oprávněných je provozovat. Centrální banka už navrhla dvě změny směnárenského zákona, novelu připravuje ministerstvo financí. Jednou ze změn by mělo být právo zákazníka směnárny na stornování obchodu do dvou hodin od provedení. A to s bezodkladným vypořádáním storna.

Podle Michálka změny navržené ČNB řeší pouze část problému. „Pro ochranu reputace hlavního města Prahy a důvěru návštěvníků v právní řád je nezbytné, aby měly obce možnost křiklavé případy okrádání turistů na svém území zakázat a aby byl tento zákaz kontrolován ČNB, nikoliv aby město spoléhalo na to, že si turisté nevýhodnost do dvou hodin uvědomí a budou směnárenský obchod reklamovat,“ napsal Michálek v úvodu návrhu adresovaném primátorce Krnáčové.

Návrh pražských Pirátů nyní projedná rada města, poté půjde do zastupitelstva. „Předpokládám, že návrh bude projednán na listopadovém nebo prosincovém zasedání zastupitelstva. Myslím, že všichni zastupitelé si uvědomují, že je potřeba s nepoctivými směnárnami něco dělat, zatím jsem se bavil s jednotlivci a ohlasy jsou pozitivní,“ uvedl pro Echo24 Michálek.

Městská policie už před jednou ze směnáren hlídkuje. Janek Rubeš na serveru Stream upozornil, že před problematickou směnárnou Chequepoint na Staroměstském náměstí radí turistům strážnice. Pražská městská policie potvrdila, že strážníci turistům s kurzy radí, o aktuální opatření se podle ní nejedná. Denně poskytují informace a rady občanům a návštěvníkům Prahy, uvedla pro Echo24 vedoucí Kanceláře ředitele Městské policie Praha Irena Seifertová.

„V praxi se jedná se o celou řadu užitečných informací, které strážníci poskytují na základě svých místních znalostí. Mezi poskytované informace samozřejmě patří také informace o možnostech výměny peněz či případné výhodnosti, nebo naopak nevýhodnosti směnných kurzů v jednotlivých směnárnách. Tyto informace strážníci  poskytují dlouhodobě, a to již několik let, tedy z pohledu městské policie se nejedná o žádnou novinku,“ řekla Seifertová.

Čtěte dále: Za euro 15 korun. Nekonečná ostuda Prahy, směnárny stále šidí turisty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články