Proruské fake news. V Praze prý demonstrovalo 100 tisíc lidí na podporu Koněva

fake news

Proruské fake news. V Praze prý demonstrovalo 100 tisíc lidí na podporu KoněvaNOVÉ
Pomník maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Dejvicích Foto:

FOTO: Google

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Server Sputnik, který je přímo financován ruskou vládou, je často označován za šiřitele takzvaných „fake news“. Typickým příkladem je dnešní zpráva o malé demonstraci proti úpravě pomníku maršála Ivana Štěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze. V článku, který Sputnik o události publikoval, uvedl, že se úterní demonstrace zúčastnilo přes 100 tisíc lidí. Teprve když se o zjevný nesmysl začal zajímat deník Echo24 na policii i na radnicích, Sputnik svůj údaj odpoledne upravil na „100 lidí“.

Úterní demonstrace proti úpravě sochy maršála Ivana Koněva se zúčastnilo sotva pár desítek lidí. To však nebránilo tomu, aby server Sputnik účast nafoukl tisícinásobně. Mluvčí pražského krajského ředitelství policie se nad informací, že se v Praze měla odehrát stotisícová demonstrace velmi podivil. „O ničem takovém já nevím,“ řekl deníku Echo24.

Printscreen části stránky českého Sputniku, který psal o stotisícové demonstraci.
Printscreen části stránky českého Sputniku, který psal o stotisícové demonstraci. Foto:

Printscreen: cz.sputniknews.com 

Demonstrace protestovala proti úpravě pomníku sovětského maršála Koněva. Plaketka na jeho podstavci má totiž nově informovat, že Koněv měl kromě zásluh na osvobození Prahy i vinu na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbě Berlínské zdi v roce 1961 a okupaci Československa v roce 1968. Účastníci protestu se vymezovali proti údajnému „překrucování“ historie. Mezi účastníky byli i poslanec za sociální demokracii Jaroslav Foldyna, bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová a bývalý spolupracovník komunistické policie a nynější předseda Českého svazu bojovníku za svobodu Jaroslav Vodička.

„Já jsem tam nebyl, ale je to podle mě překlep. Já jsem viděl fotky a odhaduji to tak na dvě stovky lidí,“ odpovědel pro Echo24 Vodičkův mluvčí Vladislav Kučik na dotaz, co říká článku Sputniku. Pár minut poté, co Echo24 kontaktovalo Kučika, Sputnik článek změnil.

Sputnik sám nezakrývá, že je financován ruskou vládou. „Sputnik vznikl na základně mezinárodní státní informační agentury RIA Novosti a rádia Hlas Ruska po jejich reorganizaci v roce 2013,“ píše na svých webových stránkách. Agentura RIA Novosti i Hlas Ruska jsou státní média.

Čtěte také: Odhalené ruské fake news? Fotka s muslimkou „ignorující“ oběti terorismu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články