1 tolerance k projevům rasové nenávisti

Okamurova formace jako ozvěna Sládkových republikánů

Témata:

Témat, která v posledních dnech rezonují v české společnosti, je hned několik. Ta nejdůležitější se samozřejmě snažíme postihnout i v tomto vydání Týdeníku Echo. Samozřejmě je to sestavování vlády Andreje Babiše a role nových nastupujících formací. Vedle Tomia Okamury a jeho fašizující party z SPD to jsou Piráti, jejichž kooperaci by si z mnoha důvodů budoucí premiér přál. Proto Daniel Kaiser udělal po Ivanu Bartošovi rozhovor i s druhou nejviditelnější osobou strany, právníkem Jakubem Michálkem, který se ve vysoké politice bude zacvičovat jako předseda poslaneckého klubu.

Neméně důležitým jevem je jakási vzrůstající tolerance k projevům rasové nenávisti, kterou legitimizuje právě nástup Okamurovy formace, jež se vrací jako ozvěna Sládkových republikánů. Okamurova děvčata a kluci se do sněmovny dostali právě zásluhou své rétoriky, která získává trochu rozbroušenější kontury, když jeho poslanci a spolupracovníci začínají mluvit o tom, s čím že to vlastně do politiky vstoupili. Proudy ve společnosti, které nikdy nevymizely, se naopak rozšiřují s nástupem islámské ideologie v Evropě, jíž se demokratická společnost oprávněně obává. Vůbec to není černobílý problém, proto lze předpokládat, že Okamuru tady budeme mít déle než Sládkovy republikány. Nicméně snížený práh vnímání rizik, respektive bagatelizace projevů nenávisti ze strany českého prezidenta či hejtmana Olomouckého kraje v souvislosti s útokem fotbalových chuligánů na člověka z Afriky, který jede pražskou tramvají, anebo neschopnost politické reprezentace jasně a jednoznačně odsoudit nenávistné poznámky k dětem z teplické základní školy, jsou nebezpečným posunem ve společenské debatě.

Možná jen vzdáleně s tímto problémem souvisí rozhovor Jiřího Peňáse s režisérkou Margaretou Hruza, která natočila dokument o norském výchovném systému a šílené, z mého pohledu zločinecké organizaci Barnevernet. Fungování této organizace ukazuje zvrácenost hodnot současné Evropy: neumíme poznat dobro od zla a pácháme dobro, které vyvolává zlo. Je to podobné jako s rasismem a nenávistí – na jednu stranu je správně zcela jasně odsuzujeme, ale ve stejném jménu je obhajována tolerance ideologie islamismu, která se schovává za právo na svobodu vyznání. Přitom jde o nebezpečnou sílu, schopnou rozvrátit demokratické uspořádání v Evropě a rovnoprávnost mezi lidmi. V tomto kontextu se pak nový hon na čarodějnice, který přichází z Hollywoodu, jeví jako volné pokračování filmu Woodyho Allena Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat; o tom taky něco máme.

Další texty z Týdeníku Echo čtěte ZDE nebo na EchoPrime.

Z nového čísla Populisté. Příští zastávka násilí. Debata v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Echo týdne: Piráti, čučche a protinožci ● Komentář: Tunel není ● Esej: Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké ● Kauza: Elfové na hlídce proti ruským trollům ● Fenomén: Jak skončit Hru

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky Dánský specialista na střední Evropu Lars Christensen
Poslední pražský bohém Ohlédnutí za neobyčejným životem Radomila Uhlíře

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.