Wifi v lanovce na Petřín: zbytečné a drahé, zní kritika

nákupy pražského magistrátu

Wifi v lanovce na Petřín: zbytečné a drahé, zní kritikaNOVÉ
Lanová dráha na Petřín Foto:

foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Ačkoli lidé stráví v lanovce na Petřín jen pár minut, pražský magistrát se rozhodl investovat do jejího internetového připojení 2,3 miliony korun. Cenu vymrštily přísné parametry na dodavatele. Tím je společnosti Simac Technik ČR, která se do výběrového řízení přihlásila jako jediná. Za zbytečný považuje internet na lanové dráze část pražské radnice. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) však za projektem stojí.

Proti projektu vystoupila například radní Petra Kolínská (Trojkoalice), která pro návrh na výběr dodavatele nehlasovala. „Já jsem tento návrh nepodpořila, myslím, že jako jediná. Nechci to víc komentovat, ale přijde mi to jako úplně zbytečná věc,“ řekla Kolínská.

V tomto s ní souhlasí opoziční pražský zastupitel Filip Humplík (ODS). „Za tuto cenu a s těmito parametry to vypadá jako jít s kanonem na vrabce. Možná si na tom někdo udělal byznys, možná ne. Možná je to chyba u zadavatele. Podivných projektů je podle mne v rámci pražských smart cities víc,“ uvedl Humplík pro server Echo24.

Primátorka Krnáčová projekt brání s tím, že dosah wifi se má týkat i okolí lanovky. „Nezaznamenala jsem, že by někdo rozporoval cenu použitého řešení. Diskuze se vede o tom, jestli je nutné na Petříně použít takto robustní řešení, kterému ale odpovídá i ta cena. Musíme si uvědomit, že se nejedná jen o wifi v lanovce, jak je chybně interpretováno, ale pokryté bude i okolí. Tedy místa, kam lidé chodí relaxovat, studovat a podobně,“ řekla Krnáčová pro Echo24. „Pokud by šlo jen o pokrytí v lanovce, pak by ta částka byla úplně nesmyslná,“ dodala.

Cenu vystřelily parametry v zadávací dokumentaci. Na Facebooku je okomentoval IT expert Štěpán Beneš. „Představte si, že máte postavit kurník pro 11 slepic a v zadávačce napíšete požadavek na pancéřová vrata o síle 500mm jako ochranu před liškou a dávkovač krmení schopný nasytit 500 slonů, (...),“ napsal Beneš na Facebooku.

Smart cities (chytrá města) mají ambice zlepšovat kvalitu života pomocí digitálních, informačních a komunikačních technologií. Pracují i se sdílením dat. Wifi v pražské lanovce není prvním projektem pod hlavičkou smart cities. Patří sem i tzv. chytré lavičky rozmístěné po Praze, každá za více než čtvrt milion korun.

Operátor ICT takzvané smart projekty v Praze zastřešuje. „Podmínky byly stanoveny tak, aby bylo možné zajistit kvalitní připojení s primární konektivitou 100 Mb/s, řádově až pro 500 cestujících návštěvníků najednou, dosah připojení až 200 m od lanové dráhy a až 300 m v okolí spodní a horní stanice, zajistit platformu pro informování návštěvníků lanovky i petřínského parku a připojení technologií jako kamery, senzorika a chytré lampy a vybudovat platformu pro instalaci IP kamer,“ uvedl mluvčí Operátora ICT Oldřich Buchetka.

Čtěte dále: Chytrá lavička s wifi. Užitečná vychytávka, nebo černá díra na peníze?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články