Šíitské milice a skupina jezídů vyhnali Kurdy ze Sindžáru

pešmergové se stáhli z města

Šíitské milice a skupina jezídů vyhnali Kurdy ze SindžáruNOVÉ
Irácké město Sindžár se dostalo pod kontrolu jezídů spřízněných s šíity Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

1
Svět

Ozbrojená skupina iráckých jezídů spřízněných s šíitskými milicemi v úterý převzala kontrolu nad iráckým severozápadním městem Sindžár, které leží blízko hranice se Sýrií a o které vede Bagdád spor s iráckými Kurdy. S odkazem na obyvatele města o tom informovala agentura Reuters.

Jezídská skupina, která si říká Láliš, převzala kontrolu nad celým Sindžárem v pondělí večer poté, co se z oblasti stáhli pešmergové (kurdské jednotky), uvedli obyvatelé města.

„Nebylo tu žádné násilí, skupina Láliš převzala kontrolu nad městem,“ uvedl v telefonickém rozhovoru jeden z místních obyvatelů.

Centrální vláda v Bagdádu v reakci na referendum iráckých Kurdů, ve kterém se koncem minulého měsíce většina příslušníků této menšiny vyslovila pro nezávislost iráckého Kurdistánu a několika dalších regionů, v pondělí převzala kontrolu nad ropným městem Kirkúk a okolními ropnými poli, což podle agentury Reuters zásadně změnilo poměr sil mezi znesvářenými stranami sporu.

Irácký premiér Hajdar Abádí podle agentury Reuters měl zřejmě podíl i na tom, že se Sindžár dostal pod kontrolu jezídů. Skupina Láliš je spřízněná s Bagdádem podporovanými šíitskou polovojenskou skupinou známou jako Lidové mobilizační síly (PMF).

Čtěte také: Nová válka v Iráku? Mezi Kurdy a Iráčany začaly boje

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.