KSČM a ANO se ve sněmovně podpoří. Vondráček bude v čele, Filip místopředsedou

KSČM a ANO se ve sněmovně podpoří. Vondráček bude v čele, Filip místopředsedouNOVÉ
Vojtěch Filip Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Povolební vyjednávání

Echo24, jh

Komunisté podpoří návrh hnutí ANO o tom, že by měl budoucí Poslaneckou sněmovnu vést Radek Vondráček (ANO). KSČM však nemá zájem vstupovat s hnutím do vlády. Řekl to ve čtvrtek po jednání se zástupci ANO předseda strany Vojtěch Filip. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek potvrdil, že hnutí výměnou za to podpoří Filipovu kandidaturu na post místopředsedy dolní komory.

„Shoda je na tom, že KSČM v každém případě podpoří návrh na předsedu poslanecké sněmovny z hnutí ANO, tedy pana Radka Vondráčka. (...) Řekli jsme ale, že nás názor je neměnný, to znamená, že KSČM nemá žádný zájem vstupovat do vlády s hnutím ANO,“ řekl novinářům Filip. Strana podle něj porovná program ANO se svými požadavky a na základě těchto bodů v dohledné době oznámí, jaké stanovisko k vládě vedené Andrejem Babišem zaujme. Mezi největšími prioritami komunistů Filip jmenoval trvalý nárůst minimální mzdy, podporu obecného referenda nebo valorizaci důchodů.

KSČM také oznámilo, že strana bude opět navrhovat ustanovení stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky. „Uplynulo 25 let od platnosti ústavy České republiky a jsme přesvědčeni, že diskuze, které se vedou, by měly být posuzovány z širšího hlediska. Názorů se v průběhu let sešlo hodně a Ústavně právní výbor je neprojednával, protože na něj byl vyvinut velký tlak z pohledu jiných návrhů zákonů,“ prohlásil Filip.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek potvrdil, že na ustavující schůzi dolní komory podpoří předsedu KSČM ve volbě místopředsedy Sněmovny. Komunisté by měli dostat také předsednické křeslo v rozpočtovém výboru. KSČM by také chtěla vést sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS nebo Generální inspekce bezpečnostních sborů. Trvá na tom, aby předsednické pozice v těchto kontrolních komisích připadly opozici. „Hnutí ANO to akceptovalo,“ řekl Filip.

Čtěte také: ODS, TOP 09, STAN a lidovci vytváří „demokratický blok“. Chtějí postupovat společně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.