Požádá policie znovu o vydání Babiše s Faltýnkem? Státní zástupce mlčí
Kauza Čapí hnízdo
S obviněným premiérem do vlády nejdeme. To je nejčastější důvod, proč parlamentní strany nechtějí do koalice s ANO. Státní zástupce už trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo přerušil. Oba znovu chrání imunita. O vydání může znovu požádat sněmovnu policie. Kdy a zda k tomu dojde, nechce státní zastupitelství sdělit.
Kauzu odmítl komentovat státní zástupce Jaroslav Šaroch. „Nebudu teď nic říkat,“ uvedl Šaroch pro Echo24. Trestní stíhání obou mužů, kteří po víkendových volbách znovu získali poslaneckou imunitu, už ale přerušené je. V kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo je celkem obviněno jedenáct lidí, včetně Babišovy manželky Moniky.
„V jejich případě (Babiše a Faltýnka – pzn. red.) je přerušené trestní stíhání. Co udělá policie, dopředu sdělovat nebudeme,“ odpověděla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová na dotaz serveru Echo24, kdy policie žádost o vydání sněmovně zašle.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
První místopředseda ANO Faltýnek věří, že státní zástupce trestní stíhání zastaví. Řekl to hned po skončení voleb. „Nevím, jak to bude dál pokračovat ve smyslu další žádosti policie o vydání, kdy přijde, jestli přijde. My jsme oba podali stížnost ke státnímu zástupci. Z našeho pohledu je to jednoznačně vykonstruovaná kauza,“ uvedl Faltýnek. „Věřím tomu, že státní zástupce trestní stíhání zastaví,“ dodal. Podle Babišova pondělního vyjádření podala stížnost i jeho manželka Monika.
Jakou mají jejich stížnosti šanci na úspěch, nelze předpovídat. Trestní stíhání ale v červnu „posvětila“ pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová a upozornila na obstrukce ze strany Babiše. V tiskové zprávě Vrchního státního zastupitelství v Praze z 30. června Bradáčová uvedla, že dohled vrchního státního zastupitelství neodhalil žádné významné pochybení v prošetřování možného dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo.
I kdyby poslanci Babiše a Faltýnka nevydali, trestní stíhání se obnoví v momentě, kdy oba opustí poslanecká křesla. Poslanecká imunita byla do roku 2013 doživotním privilegiem, poté byla ale omezena na dobu trvání mandátu.
Znovu by pro vydání zřejmě hlasovali zástupci ODS, TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL i STAN. Váhají ale komunisté, již v září také hlasovali pro. Místopředseda strany Jiří Dolejš pro deník E15 uvedl, že záleží na stanovisku mandátního a imunitního výboru. Podle Dolejše by nová žádost nemusela být totožná s tou, jíž vyhověli v září. Šéf SPD Tomio Okamura pro vydání v září také hlasoval.
Pro by hlasovali i nováčci dolní komory Piráti. „My jsme se v rámci našeho poslaneckého klubu jednohlasně shodli, že budeme hlasovat pro vydání Andreje Babiše a pana Faltýnka,” řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
V médiích už se vyskytují spekulace, že by případné nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání mohlo být součástí dohod o koalici, nebo o podpoře koalici.
Poprvé vydala dolní komora oba poslance na začátku září. Pro hlasovalo 123 ze 134 přítomných. Pro hlasovali i Babiš s Faltýnkem.
Obvinění zůstávají i ostatní aktéři kauzy. Mezi jinými Babišova manželka Monika. Obviněná je i náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová.
Babiš s Faltýnkem nejsou jediní, kteří budou znovu vydáváni dolní komorou. Sněmovna bude dále rozhodovat o nově zvolených poslancích Bohuslavu Svobodovi (ODS) a Martinovi Půtovi (Starostové a nezávislí). Půta je stíhán kvůli korupci. Svoboda je obviněn z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard. Sněmovna ho vydala v únoru 2014.