Kdo zbaví Andreje Babiše obvinění z podvodu

KOMENTÁŘ

Kdo zbaví Andreje Babiše obvinění z podvodu 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Jednou z hlavních překážek, která brání Andreji Babišovi ve skládání vládní většiny, je trestní stíhání kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě. Jeho vyvolení partneři zatím unisono tvrdí: S obviněným premiérem nikdy. Už se s tím dokonce vytasil i Tomio Okamura, který s tím před volbami neoperoval.

Odstranění titulu obviněný by Babišovi velmi usnadnilo manévrování. Má v zásadě tři cesty, jak toho dosáhnout.

První vede přes Poslaneckou sněmovnu. Andrej Babiš zvolením znovu získal imunitu. Pokud chce policie a státní zastupitelství ve stíhání pokračovat, musí do sněmovny znovu poslat žádost o vydání Andreje Babiše i jeho pravé ruky a staronového šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Ten už před pár dny řekl, že není jisté, jestli policie novou žádost do sněmovny vůbec pošle. Trochu to znělo jako vzkaz, aby si dobře rozmyslela, jestli to udělá.

Jsme v bodě, kdy se nejspíš bude velmi rychle měnit atmosféra a otáčet názory. Zatím ale z veřejných vyhlášení stran, které se dostaly do sněmovny, vychází, že by znovu Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání vydala. Ruku by pro to zvedlo 107 nových poslanců. Sám Andrej Babiš ve Smlouvě s voliči, kterou distribuoval před volbami, píše, že by o vydání požádal.

Druhou cestou ke zbavení obvinění je, že stíhání zastaví státní zastupitelství. Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek a devět dalších obviněných, mezi nimiž je i Babišova manželka Monika a dvě dospělé děti z prvního manželství, už podali stížnost proti obvinění.

Pro státního zástupce vůbec nebude snadné to udělat a jít volbami posílenému Babišovi na ruku. Je to pro něj velmi riskantní. Přestože Andrej Babiš a také prezident Miloš Zeman vykřikují, že stíhání je „účelovka“, má souhlasné razítko vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové. Ta měla Babišův trestní případ od jara tři měsíce na kontrole. Nenašla v něm podle své vlastní oficiální tiskové zprávy chyby. Naopak upozornila, že obvinění případ obstrukcemi protahují. A vyzvala městské státní zastupitelství, aby ve vyšetřování pokračovalo a využívalo všechny cesty, jak se obstrukcím vyšetřovaných bránit.

Přestože je dost pravděpodobné, že Babiš získá přes svého ministra spravedlnosti, ať už ve vládě s důvěrou, nebo bez ní, moc nad státním zastupitelstvím, zastavení případu, kde vidí podezření z trestného činu i Bradáčová, by bylo pro každého, kdo by to měl osobně udělat a podepsat, velmi riskantní.

Třetí cestou je abolice, zastavení trestního stíhání prezidentem republiky. Miloš Zeman před volbami řekl, že to neudělá. Jenže i on se po Babišově volebním vítězství posouvá. Už po zveřejnění výsledků opět zopakoval, že stíhání pro podvod je účelové. A dodal, že on by pro vydání Babiše nehlasoval.

Andrej Babiš včera udělal velmi vstřícný krok, na nějž Miloš Zeman dlouho čekal. Ohlásil, že ANO nepostaví do prezidentské volby vlastního kandidáta. S tím, že nepotvrdil ani nevyvrátil, že by mohl podpořit Zemanovu kandidaturu. Uzávěrka přihlášek na Hrad je 7. listopadu a pro Zemana je zásadní zprávou, že už mu nepřibude žádný silný, penězi Agrofertu vyzbrojený soupeř.

Prezidentskou abolici musí spolupodepsat premiér nebo jím pověřený člen vlády. Tím premiérem už zanedlouho bude Andrej Babiš nebo případně figura, kterou si Babiš vybere jako svého místodržícího pro případ, že by s ním jako obviněným skutečně nikdo do koalice jít nechtěl. Pravomoc podepsat Šéfovu beztrestnost tak dostane jeho člověk.

Miloš Zeman už si musí vyřešit jen otázku, jestli ho zastavení trestního stíhání nepoškodí před jeho vlastními voliči. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články