Québec omezil zahalování obyvatel, zakrýt tvář si nesmí úředník, policista či učitel

Québec omezil zahalování obyvatel, zakrýt tvář si nesmí úředník, policista či učitelNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Svět

Zákaz zahalování

jk

Veřejní zaměstnanci v Quebecu nesmí mít zahalený obličej. Ve středu to schválil parlament této kanadské provincie. Zákaz platí i pro všechny, kdo veřejné služby využívají. Pro jeho zavedení do místní legislativy je ještě nutný souhlas quebeckého guvernéra-poručníka (místokrále Quebecu). O nové legislativě informovala CNN.

„Jsme ve svobodné a demokratické společnosti. Vy ne mě mluvíte, já bych vám měl vidět do obličeje, a vy byste měl vidět mě. Je to takhle jednoduché,“ řekl premiér Quebecu Philippe Couillard.

Podobný názor zastává i quebecká ministryně spravedlnosti Stéphanie Valléeová. „Obličeje by měly být nezahalené z komunikačních, identifikačních a bezpečnostních důvodů,“ uvedla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zákon má však řadu kritiků, včetně různých muslimských organizací. Ty tvrdí, že cílí a stigmatizuje muslimky, které se zahalují.

Valléeová však podobnou kritiku odmítla s tím, že zákon není zaměřen na žádnou náboženskou skupinu, a je možno ho vztáhnout i na jiné občany Quebecu. „Mluvíme o tom, aby obličeje nebyly zahalené, není to o tom, čím je tvář zahalena,“ odmítá ministryně kritiky.

V samotném zákoně se o burkách a nikábech vůbec nepíše, debata o nich začala ve chvíli, kdy se začaly objevovat dotazy, co se stane s muslimkami, které jsou zahalené, a cestují veřejnou dopravou.

Premiér Kanady Justin Trudeau sdělil, že kanadská vláda nezasahuje do legislativy jednotlivých provincií, ale že práva všech Kanaďanů by měla být respektována.

Čtěte také:Sasové se rozhodli: burky a nikáby ve školách nebudou. Učitelé souhlasí

Burky a nikáby ne. Rakousko zakázalo zahalování tváře na veřejnosti