Čtvrtina Čechů se zadlužuje kvůli příbuzným a známým
Půjčky z lásky
- red,
V České republice si téměř 28% žadatelů někdy půjčilo peníze pro své známé a příbuzné. Jedná se zejména o lidi ve věku mezi 45-60 lety s nižším vzděláním, mírnou většinu mají mezi žadateli ženy. Peníze si půjčují prakticky jen na klasické úvěry. Uvádí to analýza pro společnost KRUK.
Nejčastěji si lidé půjčují peníze pro svého partnera či partnerku nebo pro své přátele (shodně 28 %), dále pro své děti (26 %) a rodiče (18 %). Nejvíce si takto půjčují lidé v Karlovarském kraji, podle průzkumu až 45 % obyvatel. Využívají je většinou pro své děti. Nejopatrnější jsou Pražané, z nichž si pro někoho jiného půjčil jen každý desátý respondent průzkumu.
Nejedná se přitom o malé částky, ve 42% případů se půjčuje přes 20 000 korun, 37% se půjčovalo mezi 5000 – 20 000. Češi se tak tímto způsobem zadlužují podstatně více než například za dovolenou nebo vánoce.
Pro žadatele o půjčku z toho však vyplývá riziko, že pokud nebude skutečný žadatel o peníze včas platit, dostane se tím do problémů. Musí začít půjčku splácet ze svého, může se také dostat například do registru dlužníků. Dokud nebude půjčka splacena, nemusí snadno získat např. hypotéku atd. Někdy taková půjčka může skončit exekucí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle Exekutorské komory ČR bylo loni v exekuci 834 000 lidí, kteří měli přes 4,5 milionu exekucí. Mezi nejhůře postižené kraje patřil Ústecký a Karlovarský, kde byla exekuce uvalena na více než 15% obyvatel. Bližší informace o zadlužení v regionech nabízí Mapa exekucí.
Čtěte také: Češi mají problém s dluhy. Nesplacené pohledávky má každý jedenáctý