Piráti ani ČSSD do „demokratického bloku“ nevstoupí. S díky odmítli

Piráti ani ČSSD do „demokratického bloku“ nevstoupí. S díky odmítliNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Povolební vyjednávání

ČSSD se nepřidá k demokratickému bloku, který dnes pro společný postup při ustavení Sněmovny vytvořily ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec napsal, že tuto nabídku „ČSSD s díky odmítne“.

Podle místopředsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka bude sociální demokracie ve sněmovně postupovat samostatně. Účast v opozičním bloku už ráno odmítli Piráti, protože je podle nich podmíněna odmítnutím kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka při volbě předsedy sněmovny.

O nabídce pro Piráty a sociální demokracii informoval ráno předseda sněmovního klubu STAN Jan Farský. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu později na sociálních sítích dodal, že účast i dalších demokratických subjektů by blok uvítal. „Záleží na nich, zda se rozhodnou být v opozici, nebo zase ne až tolik,“ poznamenal.

Piráti zřejmě získají předsedy výborů pro veřejnou správu a životní prostředí

Piráti po dohodě s hnutím ANO zřejmě ve sněmovně povedou výbor pro veřejnou správu a výbor pro životní prostředí. Už o víkendu do čela výborů nominovali svého předsedu Ivana Bartoše a poslankyni Danu Balcarovou. Na přidělení výborů se dnes Piráti dohodli na schůzce se zástupci hnutí ANO. Původně ale žádali předsednictví bezpečnostního výboru.

„Pokud se počet výborů bude měnit, budeme usilovat i o třetí výbor, a to kontrolní výbor,“ uvedl po jednání. Do jeho čela doporučí Piráti Lukáše Černohorského.

Piráti dnes hnutí ANO představili návrh, podle kterého by výbory měli vést v případě vzniku menšinové vlády hnutí ANO pouze zástupci opozice. Stejně jako politici dalších stran ale vyjednávači vítězného hnutí ANO myšlenku neakceptovali.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle Bartoše místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek Piráty také informoval, že neuspořádá v pondělí zasedání zástupců všech stran zvolených do Sněmovny, jak o tom dříve uvažoval.

Piráti trvají na podpoře Vondráčka

Účast v demokratickém bloku podmínili podle předsedy Pirátů Bartoše jeho autoři odmítnutím kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka při volbě předsedy sněmovny. Piráti si přitom podporu Vondráčkovi odhlasovali. Opoziční síly se tak podle Bartoše tříští. Na tiskové konferenci uvedl, že Piráti chtěli proti menšinovému kabinetu prosadit dohodu o obsazení všech sněmovních výborů opozicí, což byl podle něj „ostřejší“ návrh.

„Škoda, že nebyl vyslyšen, dochází k fragmentaci,“ uvedl Bartoš. Piráti podle něj chtějí podporou Vondráčka zprůchodnit ustavující schůzi sněmovny tak, aby bylo možné zahájit práci dolní komory včetně případného hlasování o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a šéfa frakce hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

„Nechceme patřit ani pod taktovku Andreje Babiše a ani pod dnes vzniklý „antiba“ PR projekt tzv. Demokratický blok,“ napsal Bartoš na Facebook.

Demokratický blok se podle Bartoše inspiroval návrhy Pirátů, ale nemá dost hlasů. Může se tak stát prázdným gestem. „Je to spíše gesto, než konstruktivní návrh, který by někam jednání posunul,“ konstatoval. Odmítl přitom, že by Piráti směřovali do tiché koalice s ANO, komunisty a SPD.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: ODS, TOP 09, STAN a lidovci vytváří „demokratický blok“. Chtějí postupovat společně

Související články