Nedostatek másla řeší už i Francouzi. Teď spoléhají na nová telata

máslová krize

Nedostatek másla řeší už i Francouzi. Teď spoléhají na nová telataNOVÉ 1
Svět

Francouzská média už několik dní přinášejí fotografie prázdných regálů v supermarketech a tvrdí, že takový nedostatek másla země nezažila od druhé světové války. Situace je podle nich důsledkem nejen rostoucí světové poptávky, ale také sporu o ceny mezi mléčným průmyslem a obchodními řetězci. Ministr zemědělství Stéphane Travert Francouze ujistil, že másla bude brzy dost.

„Už to nebude dlouho trvat,“ řekl dnes ministr Travert rozhlasové stanici Sud Radio. Dodal, že za nedostatek může rovněž nízká produkce mléka během letní sezony. Na podzim se podle něj rodí telata, což zaručuje, že produkce mléka vzroste. „Myslím, že se to postupně dá do pořádku,“ uvedl Travert.

Na sociálních sítích mezitím kolují fotografie prázdných regálů.

Ministr se chce obrátit na mediátora, aby pomohl vyřešit spor mezi výrobci a distributory. Podniky kvůli rostoucí poptávce odmítají dodávat máslo do supermarketů do doby, než obchody zvýší spotřebitelské ceny.

Francouzi patří podle deníku Le Parisien k největším konzumentům másla na světě. Podle společnosti Statista sní každý Francouz v průměru osm kilogramů másla ročně.

Rostoucí cena tohoto produktu dělá těžkou hlavu i řemeslným pekařům a cukrářům, kteří zvažují, že budou muset zdražit. Někteří už byli nuceni zvýšit ceny oblíbených máslových výrobků, jako jsou například croissanty, jejichž nepostradatelnou složkou je právě máslo.

Cena másla se zvedla na celém evropském trhu, včetně českého, proti loňsku o 66 procent. Česká republika byla ve spotřebitelských cenách v září pod průměrem EU. V celé EU se od letošního ledna snížila výroba másla o 5,5 procenta. Do července v rámci EU klesl export do třetích zemí o 16 procent.

Češi podle odhadu Českého statistického úřadu v posledních dvou letech máslo jedli víc, ze spotřeby 5,1 kilogramu na hlavu v letech 2013 a 2014 se spotřeba loni a předloni zvýšila na 5,4, respektive 5,5 kilogramu.

Čtěte zde: Pivo jako pomazánkové máslo. Brusel Čechům zamítl novou vyhlášku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.