1 28. říjen

Marian Jurečka odmítl pozvání Hradu na udílení vyznamenání. Není jediný

, NOVÉ

Témata: , ,

Dosluhující ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl pozvání prezidenta Miloše Zemana na slavnostní udílení státních vyznamenání 28. října. Podle Jurečky jsou důvody kauzy Peroutka, Brady a Krym. Kromě Jurečky se ceremoniálu nezúčastní ani Jiří Pospíšil (TOP 09), Pavel Svoboda (KDU-ČSL) nebo Pavel Telička.

„Pozváni prezidenta Zemana na zítřejší předávání státních vyznamenání jsem odmítl. Peroutka, Brady, Krym…. důvody proč bohužel nemohu jít,“ napsal Jurečka na svém twitterovém účtu. Dodal, že pozvání musel odmítnout i minulý rok. Nechce prý svou účastí podporovat politiku a chování současného prezidenta.

I pro Jiřího Pospíšila je hlavním důvodem prezident Zeman. „Prezident bohužel nezměnil své postoje ani přístup k reprezentaci státu a já nechci asistovat u případného vyznamenávání lidí, jakými je například bývalý komunistický ministr Toman, kterému v předchozích letech tento prezident také udělil státní vyznamenání. Důležitý státní svátek si proto připomenu bez účasti na udílení vyznamenání,“ uvedl Pospíšil.

Pavel Telička na svém facebookovém profilu uvedl jako důvod neúčasti fakt, že nemá dostatečně reprezentativní fleecovou mikinu.

Předávání začne v sobotu tradičně ve 20:00 a účastnit se ho má podle Hradu asi 800 hostů. Prezident Zeman by měl ocenit asi čtyřicet lidí. Měli by mezi nimi být rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica či vídeňský starosta Michael Häupl.

Čtěte také: Syn Věry Špinarové odmítl převzít od Zemana státní vyznamenání

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,