Agrofertu Babišovo angažmá v koalici svědčí. Počet lesních zakázek se zdvojnásobil

Babiš a lesy

Agrofertu Babišovo angažmá v koalici svědčí. Počet lesních zakázek se zdvojnásobilNOVÉ 1
Domov
Petr Holub

Koncernu Agrofert účast majitele ve vládní koalici svědčí. Holding vyhrál třetí ze čtyř velkých lesních zakázek, které byly vypsány v období, kdy bylo hnutí ANO Andreje Babiše ve vládě. Počet dlouhodobých zakázek od státní firmy Lesy ČR pro Babišovu lesnickou divizi se během čtyř let zvětšil na dvojnásobek.

Lesy ČR vlastní polovinu tuzemských lesů a v každoročním velkém tendru přidělují pětileté zakázky na lesnické činnosti. Přitom se v každém roce rozhoduje o pětině státních polesí. Uniles a Wotan Forest z holdingu Agrofert těžily v roce 2013 pro státní lesnickou firmu dříví v šestnácti polesích. Dnes Lesy ČR zveřejnily dosud neúplné výsledky tendru na léta 2018-2022 a počet polesí svěřených Unilesu se podle nich zvýšil nejméně na třicet. Wotan Forest mezitím přestal pro Lesy ČR pracoval a soustředil se na zakládání školek, resp. zpracování vytěženého dřeva.

Agrofert bude od příštího roku hospodařit v celkem pětině státních polesí, z dalších velkých lesníků firem má Petra na starost dvacet polesí, tomuto číslu se blíží ještě Stora Enso a více než deset dlouhodobých zakázek drží ještě Progles. Ještě v roce 2013 měly zmíněné firmy zhruba stejný objem zakázek.

Tendr za 2,8 miliardy

Firma Uniles ze skupiny Agrofert se stala vítězem tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2018 až 2022. Podala nejlepší cenovou nabídku na deseti z 52 soutěžených jednotek a má tak šanci získat deset kontraktů.

Státní podnik nyní bude podané nabídky hodnotit, a to i po stránce nabídnuté ceny. „V případě mimořádně nevýhodné nabídky pro Lesy ČR může být zakázka na danou soutěžní jednotku zrušena,“ uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád.Szórád. Při zrušení tendru by se soutěž na jednotce opakovala.

Odhadovaná hodnota tendru 2018+ je 2,8 miliardy korun, objem dřeva k těžbě je 5,1 milionu metrů krychlových. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, tendry se týkají zhruba pětiny území a práce jsou na pět let.

Firma Uniles byla jediným uchazečem, který podal nabídku do všech 52 soutěžených jednotek. Ostatní uchazeči podali nabídky nejvýše na 30 procent jednotek. V minulých letech bylo obvyklé, že nabídky na všechny jednotky podávalo několik subjektů. Menší počet podaných nabídek, pokles je z 313 na 196, je podle Szóráda zřejmě i výsledkem nynější nelehké situace na trhu, který je pod cenovým tlakem dřeva z kalamitních těžeb.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.