1 AIDS v Praze

Mezi pražskými gayi je údajně epidemie HIV. Nemocných je až 8 % z nich

, NOVÉ

Témata: , , ,

S informací o epidemii přišel předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák. Prohlásil to v úterním diskuzním pořadu Rozstřel. Shodl se v debatě s Ivo Procházkou, sexuologem, na tom, že v dnešní době existují účinné způsoby prevence, které by výrazně snížily počty nakažených a ulevily by státní pokladně.

Například zmínil pre-expoziční profylaxi v HIV centru, která brání rozvinutí viru po nakažení. Jeho cena je 5 800 korun měsíčně.

„V 90. letech jste měl velmi malou šanci, že narazíte na někoho, kdo má HIV. Dnes je ta šance vyšší, především v gay komunitě,“ popsal Hejzák v diskuzním pořadu Rozstřel. Prý až osm procent homosexuálů v Praze je HIV pozitivních.

Jak konstatoval Ivo Procházka, až 60 procent přenosů HIV je od lidí, kteří o své diagnóze nevědí. „Pokud je člověk léčen, riziko nákazy cizího člověka se blíží nule,“ doplnil.

Od poloviny 80. let bylo v Česku diagnostikováno přes 3 000 osob s virem HIV. Z 262 pacientů, kteří v zemi do loňského roku zemřeli, bylo 80 procent mužů.

Čtěte také: Už i hvězdný Kevin Spacey. Herec Rapp ho obvinil ze svádění

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.