1 AIDS v Praze

Mezi pražskými gayi je údajně epidemie HIV. Nemocných je až 8 % z nich

, NOVÉ

Témata: , , ,

S informací o epidemii přišel předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák. Prohlásil to v úterním diskuzním pořadu Rozstřel. Shodl se v debatě s Ivo Procházkou, sexuologem, na tom, že v dnešní době existují účinné způsoby prevence, které by výrazně snížily počty nakažených a ulevily by státní pokladně.

Například zmínil pre-expoziční profylaxi v HIV centru, která brání rozvinutí viru po nakažení. Jeho cena je 5 800 korun měsíčně.

„V 90. letech jste měl velmi malou šanci, že narazíte na někoho, kdo má HIV. Dnes je ta šance vyšší, především v gay komunitě,“ popsal Hejzák v diskuzním pořadu Rozstřel. Prý až osm procent homosexuálů v Praze je HIV pozitivních.

Jak konstatoval Ivo Procházka, až 60 procent přenosů HIV je od lidí, kteří o své diagnóze nevědí. „Pokud je člověk léčen, riziko nákazy cizího člověka se blíží nule,“ doplnil.

Od poloviny 80. let bylo v Česku diagnostikováno přes 3 000 osob s virem HIV. Z 262 pacientů, kteří v zemi do loňského roku zemřeli, bylo 80 procent mužů.

Čtěte také: Už i hvězdný Kevin Spacey. Herec Rapp ho obvinil ze svádění

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.