Nový prezidentský kandidát: Jiří Hynek má podporu 22 poslanců
Euroskeptik do boje o Hrad
Kandidát na prezidenta Jiří Hynek podal u ministerstva vnitra kandidaturu na prezidenta republiky. Podpořilo ho 22 poslanců z pěti politických stran, řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Nejvíce poslanců je podle něj ze sněmovního branného výboru. Hynek na Hrad kandiduje s podporou Realistů. Je proti přijetí eura. O Evropské unii si myslí, že se musí změnit, jinak se rozpadne.
„Prezident musí plnit tři klíčové funkce: Vše co činí musí konat v národním zájmu, to je naprosto zásadní. Také musí být zodpovědným vrchním velitelem ozbrojených sil a v neposlední řadě musí přispívat k tvorbě národního bohatství tím, že je vrcholným ekonomickým diplomatem a pomáhá prosazovat zájmy našeho průmyslu v zahraničí,“ řekl podle serveru iDnes Hynek na tiskové konferenci.
Šestapadesátiletý Jiří Hynek dříve řekl, že EU by se měla změnit, jinak hrozí její rozpad. Kandidát Realistů nesouhlasí s přijetím eura, podporuje ale členství Česka v NATO. Ve funkci by se podle svých slov zaměřil zvláště na bezpečnost.
„Chci, aby děti, mámy, tátové, babičky a dědové tvořili šťastné rodiny a žili v bezpečí. Nesmí žít ve strachu, jak je to dnes v mnohých evropských zemích. Proto naprosto odmítám invazi nelegálních migrantů. O tom, kdo u nás bude žít, si musíme rozhodovat sami a v souladu s naším národním zájmem,“ píše ve svém programu na webu Realistů.
Hynek v minulosti působil v manažerských pozicích, a to na pozici generálního ředitele Karlovarského porcelánu nebo předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Praga. Později působil jako ředitel státního podniku VOP-026 Šternberk a krátce jako ředitel Správy základních registrů. Od roku 2011 je výkonným ředitelem a prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Ve funkci hlavy státu by se prý snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí a prosazoval by národní zájem.
Ke kandidatuře na Pražský hrad je potřeba získat 50 000 podpisů občanů, nebo deset senátorských, či 20 poslaneckých podpisů. Dostatek voličské podpory na peticích mají podle svých prohlášení současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Cestou podpisů senátorů se vydal bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Je pravděpodobné, že politickou podporu do 7. listopadu, kdy se musí uchazeči s kandidaturou přihlásit ministerstvu vnitra, ohlásí ještě další zájemci o funkci prezidenta.