Chvost pelotonu: Realisté, Zemanovci či ODA nedostali ani procento

Výsledky ostatních stran

Chvost pelotonu: Realisté, Zemanovci či ODA nedostali ani procentoNOVÉ
Petr Robejšek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Ve volbách do Poslanecké sněmovny se dostalo celkem 9 stran či hnutí. Pod hranicí pěti procent, která zaručuje poslanecké mandáty se pak umístilo mnoho dalších stran, z nichž drtivá většina se navíc nedostala ani na jedno procento hlasů. Výjimkami jsou zde pouze Svobodní a Zelení, kteří získali okolo 1,5 procenta. 

Předseda Zelených Matěj Stropnický ještě v pátek vyjádřil přesvědčení, že se jeho strana přehoupne přes pět procent a do Sněmovny se dostane. Naposledy se to Zeleným podařilo pod vedením Martina Bursíka v roce 2006.

Volební zisk Svobodných se pohyboval nad 1,5 procenta, takže tato strana by měla nárok na příspěvek za odevzdané hlasy. Strana, která získá alespoň 1,5 procenta hlasů, dostane za každý hlas jednorázově 100 korun.

S odstupem od nich se s 0,72 procenty umístila protiimigrantská strana Rozumní. Hned v závěsu o dvě setiny bodu se umístili Realisté politologa Petra Robejška. Ten se přitom účastnil několika různých debat s vrcholnými politickými lídry. S 0,36 procenty se umístila SPO v čele s písničkářem Františkem Ringo Čechem, který byl volebním superlídrem strany. Straně nepomohl pravděpodobně ani hlas od prezidenta Miloše Zemana, který je čestným předsedou strany a dřív nesla i jeho jméno (Strana práv občanů – Zemanovci).

Dvě desetiny procenta získaných hlasů získalo hnutí Sportovci, které založil bývalý senátor za ODS Vlastimil Sehnal. Za hnutí kandidovalo mnoho bývalých slavných sportovců či trenérů, například Ladislav Vízek, Tomáš Skuhravý či Horst Siegl. O jednu setinu procenty méně získala Republikánská strana Miroslava Sládka, který byl během soboty zadržen policií kvůli porušení volebních pravidel.

Z dalších známých stran lze zmínit volební výsledek strany ODA, kterou obnovil miliardář Pavel Sehnal. Strana získala 0,15 procent hlasů. Protiuprchlické hnutí Blok proti Islamizaci pak získal jednu desetinu procenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, do parlamentu těsně pronikne i TOP 09

Světové agentury píší o ráně tradičním stranám v Česku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články