1 Objev japonských vědců

Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty

, NOVÉ

Témata: ,

Japonští vědci učinili přelomový objev. Podařilo se jim nalézt nový druh bakterie, který požírá plasty. Informovala o tom na svém webu zpravodajská stanice CNN.

Vědci v Japonsku objevili kmen bakterií, který může požírat plasty. Jedná se o nález, který by mohl pomoci vyřešit rychle rostoucí celosvětový problém s nárůstem plastového znečištění. Objevený druh bakterie odbourává jeden z nejběžnějších termoplastů polyethylentereftalát (PET), jenž se používá při výrobě plastových lahví, kosmetiky nebo čistících prostředků.

„Bakterie ideonella sakaiensis rozbíjí plasty za užití dvou enzymů a nakonec vytvářejí pružnou základní bázi pro další růst,“ uvedl ve studii odborný magazín Science.

Vědci svým výzkumem přináší dobré zprávy především pro oblast životního prostředí. Světové ekonomické fórum (WEF) varovalo, že téměř třetina všech plastových obalů uniká sběru a končí v přírodě. Tímto objevem by se mohlo úniku plastů do přírody zamezit.

Analýza WEF založená na 20 studiích a 180 rozhovorech s experty také uvádí, že pouze 14 % z veškeré světové produkce plastových obalů je shromažďováno k recyklaci. Fórum také vydalo varování, že v roce 2050 může být ve světových oceánech v přepočtu na hmotnost více plastů než ryb.

Plast se stal jedním z nejpopulárnějších světových materiálu, který kombinuje funkčnost a velmi nízké výrobní náklady. Jeho použití se za posledních 50 let zvýšilo 20krát a v následujících 20ti letech se očekává až zdvojnásobení užití.

Čtěte také:Plastový odpad v oceánech záhadně mizí. Žerou ho ryby?

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.