2 AMSTERODAM BEZ ČERNÉHO PETRA

Soud zakázal černého pomocníka Mikuláše. Prý rasismus

Soud v Amsterodamu nařídil starostovi města, aby v tradičním průvodu při oslavách svatého Mikuláše koncem roku nefigurovala postava Černého Petra. Černošský sluha s velkými červenými rty je podle soudu stereotyp, který znevažuje lidi tmavé pleti. Verdikt se týká pouze oficiálního průvodu v Amsterodamu.

Postava Černého Petra (Zwarte Piet), který je v Nizozemsku pomocníkem Mikuláše (jako v Česku anděl a čert), je předmětem polemiky již řadu let. Její zastánci se opírají o legendu, že černé tváře má tato postava z komína, kterým prolézá, když nosí dárky do domácího krbu.

Odpůrci naopak tvrdí, že postava Černého Petra pochází ze zvyku, kdy bohatí lidé měli v 17. století někdy ve svém doprovodu malé černoušky coby exotické sluhy. Podle těchto názorů je tedy postava Černého Petra výrazem rasismu.

K závěru, že nizozemský Černý Petr je v dnešní době nežádoucí, dospěla loni i zvláštní komise Vysokého komisariátu OSN pro lidská práva. Většina Nizozemců je ale podle průzkumů pro zachování této tradice, a tak nejméně v příštích letech bude Mikuláše v Nizozemsku nejspíš soukromě provázet opět Černý Petr.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.