Soud zakázal černého pomocníka Mikuláše. Prý rasismus

AMSTERODAM BEZ ČERNÉHO PETRA

Soud zakázal černého pomocníka Mikuláše. Prý rasismus
Ilustrační foto. Foto: Twitter/Nico Altena
Svět

Soud v Amsterodamu nařídil starostovi města, aby v tradičním průvodu při oslavách svatého Mikuláše koncem roku nefigurovala postava Černého Petra. Černošský sluha s velkými červenými rty je podle soudu stereotyp, který znevažuje lidi tmavé pleti. Verdikt se týká pouze oficiálního průvodu v Amsterodamu.

Postava Černého Petra (Zwarte Piet), který je v Nizozemsku pomocníkem Mikuláše (jako v Česku anděl a čert), je předmětem polemiky již řadu let. Její zastánci se opírají o legendu, že černé tváře má tato postava z komína, kterým prolézá, když nosí dárky do domácího krbu.

Odpůrci naopak tvrdí, že postava Černého Petra pochází ze zvyku, kdy bohatí lidé měli v 17. století někdy ve svém doprovodu malé černoušky coby exotické sluhy. Podle těchto názorů je tedy postava Černého Petra výrazem rasismu.

K závěru, že nizozemský Černý Petr je v dnešní době nežádoucí, dospěla loni i zvláštní komise Vysokého komisariátu OSN pro lidská práva. Většina Nizozemců je ale podle průzkumů pro zachování této tradice, a tak nejméně v příštích letech bude Mikuláše v Nizozemsku nejspíš soukromě provázet opět Černý Petr.