Migranti v Německu? Přes tři stovky dětí pod 14 let žijí v manželství

Nezletilé nevěsty

Migranti v Německu? Přes tři stovky dětí pod 14 let žijí v manželstvíNOVÉ
Ilustrační snímek, který se ve spojitosti s dětskými svatbami šířil na internetu jako hromadná dětská svatba Hamasu. Foto: Repro: Youtube/revealracism
1
Svět

Echo24

Mezi migranty v Německu žije téměř 1500 vdaných dívek a ženatých chlapců, kteří ještě nedosáhli zletilosti. Cizinců mladších 14 let žije v zemi v manželství nejméně 361. Vyplývá to z odpovědi ministerstva vnitra na dotaz poslankyně za stranu Zelených, kterou citovala agentura DPA.

Ke konci letošního července německé cizinecké úřady registrovaly 1475 nezletilých cizinců, kteří do kolonky stav při registraci uvedli ženatý či vdaná. Ve valné většině případů (1152) jde o dívky, které se většinou už ve vlasti vdaly za dospělého muže.

Zhruba tisícovka z vdaných či ženatých nezletilých migrantů je starší 16 let, což je věk, po jehož dosažení mohou ve výjimečných případech manželství uzavírat i občané Německa.

Podle ministerstva nejvíce nezletilých cizinců žijících v Německu v manželství pochází ze Sýrie (664), z Afghánistánu (157) a Iráku (100). Téměř dvě stovky jich ale pochází také ze zemí Evropské unie, například z Bulharska (65), Polska (41), Rumunska (33) a Řecka (32). Počet dětských manželství, o kterých úřady nevědí, je ale podle ministerstva pravděpodobně mnohem vyšší.

V Německu je možné manželství uzavřít po dovršení zletilosti, tedy po 18. roku věku. Ve výjimečných případech je pak možné vstoupit do manželství už v šestnácti. Soud v bavorském Bambergu ale letos v květnu uznal i manželství Syřanky, která sňatek se svým bratrancem uzavřela ve věku 14 let. V Německu to vyvolalo debatu, zda takové dětské sňatky neodporují základním lidským právům.

Čtěte také: Německo přestane uznávat přistěhovalcům polygamii

Německu došla trpělivost s nezletilými nevěstami migrantů