Britům chybí lidé. Firmy hlásí odliv pracovníků z EU

62 % firem zaměstnává cizince

Britům chybí lidé. Firmy hlásí odliv pracovníků z EUNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Přestože Velká Británie z Evropské unie ještě nevystoupila, důsledky loňského referenda na zaměstnanost se již projevují. Pracovníky z jiných zemí EU totiž zaměstnává 62 procent britských zaměstnavatelů. Až 28 procent přitom uvedlo, že jejich pracovníci zvažují v roce 2017 ze země odejít. Některá místa se přitom nedaří zaplnit.

Při pohledu na jednotlivá odvětví jsou čísla ještě více alarmující. Agentura Reuters upozorňuje, že ve vzdělávacím sektoru chtějí cizinci odejít od 43 procent zaměstnavatelů, ve zdravotnictví je to dokonce 49 procent zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), který oslovil tisíc zaměstnavatelů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle autorů výzkumu zůstává britský trh práce silný, ale personalisté se musí srovnat s tím, že podíl pracovníků z jiných zemí EU bude podstatně nižší, a musí se podle toho zachovat. Hned po červnovém hlasování začal očekávaně zpomalovat růst počtu nových pracovníků ze zahraničí.

Necelá polovina firem doposud na občanství potenciálních kandidátů přitom vůbec nehleděla, prostě vybrala nejlepšího kandidáta. Firmy tím také často zaplňovaly pro Brity neatraktivní či méně kvalifikované pozice. Někteří zaměstnavatelé ale uvádějí, že se stává, že jsou cizinci pracovitější a cílevědomější, či mají lepší praktické, jazykové či technické dovednosti.

Britská premiérka Theresa Mayová nicméně slíbila, že země po vystoupení z EU zpřísní své imigrační postupy, a to i přesto, že by to znamenalo, že Velká Británie ztratí přístup k jednotnému evropskému trhu. Jednání o tzv. tvrdém brexitu by měly být zahájeny příští měsíc.

Příznivci odchodu z unie argumentovali mimo jiné tím, že pracovníci ze zahraničí berou Britům práci a snižují úroveň platů. Podle výzkumu však jen 8 procent zaměstnavatelů uvedlo, že najímá cizince proto, že mají nižší očekávání, co se týká platu a pracovních podmínek. Nicméně třetina zaměstnavatelů očekává, že se jim zvýší náklady kvůli odchodu Británie z EU.

Podle nového výzkumu CIPD měly firmy, které ve velkém spoléhají na pracovníky ze zahraničí, problém ke konci roku 2016 zaplnit volné pozice. Jedná se o firmy, které se zaměřují na obchod, výrobu, zdravotnictví, ubytování, potraviny a poskytování restauračních služeb. Tyto sektory tvořily ke konci loňského roku 45 procent volných míst na britském trhu.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poslanci britského parlamentu odsouhlasili vládě vyjednávání o brexitu

Možný velvyslanec USA při EU: Brexit je prvním krokem k rozpadu unie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články