Možný velvyslanec USA při EU: Brexit je prvním krokem k rozpadu unie

Trumpův velvyslanec v EU

Možný velvyslanec USA při EU: Brexit je prvním krokem k rozpadu unieNOVÉ
Maloch se podobně na adresu EU vyjadřoval už pro BBC. „Kdysi jsem v roli diplomata pomáhal rozložit Sovětský svaz. Možná přede mnou stojí další spolek, který potřebuje zkrotit,“ řekl Ted Maloch už dříve v rozhovoru pro BBC Foto: Foto: Screenshot z Youtube / BBC
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Odchod Británie je jen prvním krokem na cestě k rozpadu Evropské unie. V rozhovoru poskytnutém německému týdeníku Der Spiegel to uvedl možný budoucí velvyslanec Spojených států při Evropské unii Ted Malloch. Už dříve řekl, že by si jako investiční bankéř vsadil na zánik společné evropské měny.

„Když se díváte na Evropu, můžete před slovo ‚exit‘ přidávat skoro libovolná dvě písmena,“ uvedl Malloch s odkazem na slovo brexit, které se stalo synonymem pro odchod Spojeného království z EU. V minulosti se v médiích objevila například i slova grexit označující odchod Řecka, frexit pro odchod Francie či czexit pro odchod Česka z unie.

„Z pohledu USA je často lepší spolupracovat dvoustranně s jednotlivými státy EU,“ uvedl v rozhovoru Malloch s tím, že je pak Washington ve výhodě.

Časopisu Der Spiegel také zopakoval své dřívější vyjádření, že by si jako investiční bankéř vsadil proti euru, které označil za „vadný experiment“.

Maloch se podobně na adresu EU vyjadřoval už pro BBC. „Kdysi jsem v roli diplomata pomáhal rozložit Sovětský svaz. Možná přede mnou stojí další spolek, který potřebuje zkrotit,“ řekl Ted Maloch v rozhovoru pro BBC. Sám otevřeně přiznává, že není fanouškem Evropské unie, a popsal ji jako omezující organizaci. Také se řadí mezi dlouhodobé kritiky Jean-Claude Junckera a euroměny.

Prezident Donald Trump sice Mallocha ještě oficiálně nenavrhl jako budoucího velvyslance USA při EU, v rozhovoru, jehož část německý časopis zveřejnil, ale Malloch řekl, že je to téměř jisté.

Šéfové politických skupin v Bruselu ale již před rozhovorem v Der Spiegelu poslali dopis lídrům Evropské komise a Rady Evropy, aby odmítli udělení agrémentu Tedovi Mallochovi. Podle nich jeho výroky podkopávají význam evropské instituce a poškozují transatlantické vztahy.

Pod dopisem se podepsal Manfred Weber, šéf politické skupiny Evropská lidová strana (EPP), a Guy Verhofstadt, předseda evropské politické strany Aliance liberálů a demokratů. V žádosti, která směřovala Donaldu Tuskovi a Jean-Claude Junckerovi, popisují amerického kandidáta na velvyslance jako nedůvěryhodného člověka pro mezinárodní spolupráci.

Šéfové vlivných evropských politických stran tvrdí, že tyto výroky podkopávají základní hodnoty Evropské unie a jsou pádnými důvody k odmítnutí Teda Malocha, pakliže se opravdu stane americkým velvyslancem pro EU. „Jsme skálopevně přesvědčení, že lidé, kteří za svou misi považují narušení nebo rozložení Evropské unie, by se neměli stát její součástí,“ uzavírají politici svou žádost.

Theodore Roosevelt Malloch v současnosti stojí v čele konzultační společnosti Global Fiduciary Governance, dále také působí jako profesor ekonomie na několika univerzitách. Mezi lety 1988 a 1992 pracoval též jako diplomat v Organizaci spojených národů.

Čtěte také: S Trumpem se Evropa musí pokusit hledat společnou řeč

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články