3 Zločiny podle rasy?

‚Cikáni a feťáci.‘ Tak nadepsala šanon pražská kriminálka

EXKLUZIVNĚ

První mezinárodní workshop k práci s minoritní skupinou Romů pořádá od úterý do čtvrtka česká policie. Setkání má pomoci aplikovat zahraniční zkušenosti v práci s menšinami do fungování tuzemských policistů. A minimálně na některých služebnách je to očividně zapotřebí. Na obvodní ředitelství policie v Praze 2 totiž dnes přistála stížnost proti jednomu z policistů. Tomu mezi ostatními šanony v kanceláři stojí i jeden nadepsaný stručně: CIKÁNI + FEŤÁCI. K vedení obvodního ředitelství se stížnost ještě nedostala. Jak ale deníku ECHO24.cz sdělila ředitelka Zdeňka Brotánková, vyloučené není ani kárné řízení.

Svérázně nadepsaného šanonu si v všiml člověk, který přišel v polovině dubna podat vysvětlení na služebnu kriminální policie a vyšetřování Obvodní ředitelství policie Praha II. Přeje si zůstat v anonymitě, nicméně v kanceláři s ním byli i jeho dva advokáti.

Desky nadepsané CIKÁNI + FEŤÁCI uviděli v kanceláři jednoho z inspektorů prvního oddělení odboru obecné kriminality. Fotografii šanonu má deník ECHO24.cz k dispozici.

„Byl jsem tím šokován. Speciální policejní svazky na různé národnosti vedli naposledy nacisté,“ řekl deníku ECHO24.cz jeden z přítomných advokátů a specialista na trestní právo Jan Vučka. „Nejhorší je, že ti policisté na tom nic špatného nevidí, protože jinak by takové šanony nenechávali volně na očích návštěvám,“ dodal.

Jeho klient už v pondělí podal v celé věci stížnost k rukám ředitelky zmíněného obvodního ředitelství Zdeňky Brotánkové. Ta ve chvíli, kdy text vznikal, stížnost ještě neviděla, nicméně je rozhodnuta se jí zabývat.

Reakci ministra vnitra čtěte zde: Ministr si ‚cikány a feťáky‘ nechá vysvětlit od šéfa policie

Konference řeší důvěru mezi policií a Romy

„Uvidím, co v té stížnosti bude, teď je ještě brzy na nějaké závěry. Nevylučuji ale, že se můžeme dostat i do kázeňského řízení podle služebního poměru. Ale opakuji, nejdříve tu stížnost musím vidět,“ reagovala v pondělí Zdeňka Brotánková.

Paradoxní je, že už od úterý pořádá policie první mezinárodní workshop nazvaný Dobrá praxe v policejní práci s minoritní skupinou Romů, který je součástí dalších vzdělávacích aktivit.

Workshop má pomoci získat zahraniční zkušenosti v práci s menšinami a aplikovat je do každodenní práce českých policistů. Jeho záměrem je podle oficiální tiskové zprávy „budování vzájemné důvěry mezi policií a Romy na bázi efektivní spolupráce a kvalitní komunikace“.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.