2 Skandální policejní šanony

Ministr si ‚cikány a feťáky‘ nechá vysvětlit od šéfa policie

NOVÉ

Kvůli případu z policejní služebny, kde měl inspektor mezi pracovními šanony i jeden nadepsaný CIKÁNI + FEŤÁCI, se ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce obrátit na policejního prezidenta. Řekl to deníku ECHO24.cz. Podobné chování policistů odsoudil i další člen vlády, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Na obvodní ředitelství policie v Praze 2 doputovala v pondělí stížnost proti jednomu z policistů. Tomu mezi ostatními šanony v kanceláři stál i jeden nadepsaný CIKÁNI + FEŤÁCI. „Byl jsem tím šokován. Speciální policejní svazky na různé národnosti vedli naposledy nacisté,“ říká advokát Jan Vučka, jehož klient stížnost podává.

Stížností se v nejbližších dnech bude zabývat vedení obvodního ředitelství, které nevylučuje kárné řízení s policistou. A o exces se začínají zajímat i členové vlády.

„Tento konkrétní případ neznám, nicméně požádám policejního prezidenta, aby mě o něm informoval,“ říká ministr vnitra Milan Chovanec. Ten ale zároveň odmítá, že by podobné chování bylo u policie běžné: „Věřím, že naprostá většina policistů jsou profesionálové a podobné postupy jsou jim cizí.“

Policie musí řešit stížnost zrovna ve chvíli, kdy začíná její mezinárodní workshop, který má budovat vzájemnou důvěru mezi policií a Romy.

Na konferenci měl původně dorazit i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, nakonec ale svou účast musel odříct kvůli úternímu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Také on ale případ odsuzuje. „Zrovna policie by se takovýchto stereotypů měla vyvarovat,“ řekl.

Čtěte také: ‚Cikáni a feťáci.‘ Tak nadepsala šanon pražská kriminálka

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.