Nejvíc se soudí se státem 15 křižovníků. Drží majetek za 20 miliard

Církevní restituce

Nejvíc se soudí se státem 15 křižovníků. Drží majetek za 20 miliardNOVÉ
Josef Šedivý při projevu ve Františkových Lázních Foto:

Foto: Youtube / Screenshot / regionalnitelevize

1
Domov

Echo24

Rekordmanem v podávání majetkových žalob na stát je Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou, který má jen 15 členů, ale patří k nejbohatším v ČR s majetkem asi přes 20 miliard Kč. Řád vede se státem přes 60 soudních sporů. Informoval o tom deník Právo.

V počtu žalob jsou na druhém místě cisterciáci z Vyššího Brodu (37 žalob) a na třetí příčce břevnovští a broumovští benediktini (27 žalob). Stát již církvím a náboženským společnostem vrátil na základě restitučního zákona přes 130 000 ha lesů a 36 000 ha polí, lesů a rybníků, dále stovky budov. Zatím soud rozhodl 20 sporů, ve většině případů to bylo ve prospěch státu. Žalob, které ale musí řešit, jsou tisíce.

Na Prahu přitom řád podal 25 určovacích žalob kvůli lukrativním pozemkům ve Slivenci, Ďáblicích, Hloubětíně nebo na Smíchově. Dále křižovníci podali 24 žalob, ve kterých rozporují rozhodnutí Státního pozemkového úřadu nevydat jim majetek, uvedl deník Právo.

Kvůli majetku zavládly mezi křižovníky v posledních letech spory. Když se loni v létě dostaly i na veřejnost, pražský arcibiskup Dominik Duka poslal na jejich hospodaření církevní auditory. Audit podle mluvčího arcibiskupství Stanislava Zemana zatím neskončil, píše Právo.

O navrácení majetku se uchází i další řády. Například maltézští rytíři se uchází o pozemky v pražské Březiněvsi nebo rytíři německého řádu, kteří chtějí desítky pozemků a budov v Moravskoslezském kraji a také o 13 000 hektarů lesů. Zatím ovšem bez úspěchů.

Naopak katoličtí biskupové se loni v červenci dohodli, že stáhnou většinu žalob na stát, kterými se domáhali určení vlastnictví majetku. Ke stažení žalob vyzvali i řády a kongregace působící v zemi.

Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou se vyvinul z laického špitálního bratrstva, založeného roku 1233 sv. Anežkou Přemyslovnou. Roku 1237 povýšil papež Řehoř IX. bratrstvo na řád s řeholními pravidly. Řád má v současnosti 15 členů, jeho velmistrem je Josef Šedivý. V rámci restitucí už křižovníci získali skoro tři tisíce hektarů lesů a přes 800 hektarů půdy, z toho je velká část v Praze a okolí.

Většina sporů o historický církevní majetek je náročná na dohledávání důkazů v archivech, a proto se vlečou.

Čtěte také:

Volby se blíží, je čas vytáhnout církevní restituce

Katolická církev může mít vráceny všechny nemovitosti v řádu měsíců