Vláda schválila vyšší daňové slevy na druhé, třetí a další dítě

Daňové úlevy pro rodiny

Vláda schválila vyšší daňové slevy na druhé, třetí a další dítěNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rodiny se dvěma a více dětmi si od příštího roku opět daňově polepší. Daňové zvýhodnění na druhé dítě se zvýší od příštího roku o 2400 korun ročně, na třetí a každé další dítě pak o 3600 korun ročně ve srovnání s letošním rokem. O výsledcích jednání vlády informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pro rodiny s jedním dítětem se nic nemění.

Roční daňové zvýhodnění činí dnes u jednoho dítěte 13.404 korun, u druhého 17.004 korun a u třetího a každého dalšího 20.604 korun. „Vládaplní svůj program a snižuje daňové zatížení pracujících rodin s dětmi. Příští rok by tak ve srovnání s letošním rokem měla sleva na dani na druhé dítě stoupnout o 200 korun měsíčně na celkových 19.404 Kč ročně a na třetí a každé další dítě o 300 korun měsíčně na celkových 24.204 Kč ročně,“ uvedl Sobotka.

Nové daňové zvýhodnění okomentovala i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. „Považuji za vhodnější podporu rodin s dětmi formou daňového zvýhodnění, nežli jít cestou zavádění rozdílných sazeb sociálního pojištění v závislosti na počtu dětí, o které rodiče pečují. Daňová podpora je také zaměřena na ekonomicky aktivní rodiny. A oproti návrhu MPSV, který by bezdětným poplatníkům zvyšoval odvody na sociálním pojištění, nikoho neznevýhodňuje,“ řekl k tomu.

Nyní může daňový bonus na vyživované dítě uplatnit poplatník, pokud jeho roční příjmy dosáhly alespoň šestinásobku minimální mzdy. Do limitu se započítají příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu i kapitálového majetku. Daňový bonus vzniká tak, že po uplatnění slevy na dítě se daň kvůli nízkým příjmům dostane do záporné hodnoty. Stát pak tuto „zápornou daň“ vyplatí – ročně to může být až 60 tisíc korun.

Úprava je součástí balíku daňových zákonů, které řeší rovněž odejmutí daňové podpory doplňkového penzijního spoření v případě výplaty částečného odbytného nebo rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Balík zákonů také dále mění například místní poplatky. Obce by tak měly mít možnost obecně závaznou vyhláškou stanovit sazbu poplatku za vjezd do vybraných částí měst vyšší než dosud. MF navrhuje růst z maximálních 20 na 200 korun.

Čtěte také: MF navrhuje další zvýšení slevy na děti nebo omezení bonusu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články