Zapomeňte na igelit. Je tu módní biosáček

Češky spojily ekologii a design

Zapomeňte na igelit. Je tu módní biosáčekNOVÉ 3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Dvě české studentky předvedly na letošním Prague Design Week revoluční řešení v podobě bioplastových sáčků Frusack, které by mohly snížit narůstající spotřebu tenkých mikrotenových sáčků, do kterých denně kupujeme ovoce, zeleninu nebo pečivo. Designová alternativa splňuje všechny vlastnosti mikrotenového pytlíku, je rozložitelná a především vzhledná.

Za projektem stojí dvě studentky medicíny, Hanka Němcová a Tereza Dvořáková, které se zabývají ekologickým řešením pro nákup a skladování potravin. Jednorázový odpad jim vadil, a snažily se proto najít použitelnou alternativu k mikrotenovým sáčkům. Chtěly skloubit ekologické řešení s designovým produktem vyrobeným z bioplastu, který je vyráběn ze škrobu rostlin jako kukuřice, obilniny, brambory nebo cukrová řepa.

„Přicházíme s řešením, které je nejenom ekologické a užitečné, ale stává se rovněž módním doplňkem, se kterým se jeho majitelé hrdě projdou po ulici,“ řekla studentka medicíny a designérka Tereza Dvořáková. 

Výhodou bioplastů je nejen až o 65 % menší energie při výrobě, ale především rozložitelnost, která je v kompostárně v řádu týdnů, ve volné přírodě maximálně rok.

Díky bioplastu je Frusack lehký, průhledný, vodou propustný a vydrží až tři roky. Vývoj je téměř hotov, základní sady sáčků v různých barvách a velikostech by měly na trh přijít na podzim roku 2015. Prodávat se budou mezi 250 až 500 Kč. Cena prototypu vyjde na 50 Kč. Dívky nyní začaly spolupracovat s českou firmou, která pracuje na výrobě materiálu. Hledají ale investora, který by značku prosadil na českém i evropském trhu.

Designérská přehlídka Prague Design Week 2015 hostí do 17. května přes 70 kreativních designérů, studií, škol a výrobců. 

Čtěte také: Grand designérem roku 2014 je sklářské studio Dechem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit