Grand designérem roku 2014 je sklářské studio Dechem

Grand designérem roku 2014 je sklářské studio Dechem 3
Panorama
Sdílet:

Vítězem cen Akademie designu a držitelem titulu Grand designér roku 2014 se stalo studio Dechem. Tvoří je architektka Michaela Tomišková a sklář Jakub Janďourek. Sklo letošnímu ročníku designových cen dominovalo – Dechem se svými vázami a svítidly zvítězili i v kategorii Designér roku a jejich kolekce Laboratory Lights, kterou vyrábí Kavalierglass, přinesla této sklárně titul Výrobce roku. Dalším sklářským výtvarníkům patří i Cena veřejnosti a ocenění pro jednoho z laureátů v kategorii Objev roku.

Ocenění si ze Stavovského divadla odnesli autoři nejlepších loňských projektů v celkem 11 kategoriích. Tomiškové s Janďourkem náleží vedle prestižního titulu odměna 100 000 korun určená na ztvárnění ceny pro vítěze příštího, desátého ročníku oborových cen. Letošní vítězové dnes dostali kimona navržená loňským Grand designérem roku, návrhářkou Monikou Drápalovou.

Protože Dechem zvítězili v jedné z dílčích kategorií a dostali i hlavní cenu, mají kimona každý svoje. Celý večer se díky zvolené podobě ceny nesl v japonském duchu. Tradičně v režii Thomase Zielinského ho moderoval Roman Zach, který chvíli vystupoval v roli gejši, chvíli jako japonská školačka nebo samuraj. Vítězům předali ceny Dominik Hašek, Klára Issová, Daniela Peštová, primátorka Adriana Krnáčová nebo ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. O udílení cen rozhoduje početná Akademie designu složená z teoretiků, kurátorů, novinářů a designérů.

Podívejte se: Kdo získá prestižní cenu Czech Grand Design?

Tomišková a Janďourek získali titul za svou práci pro Kavalierglass, za kolekci pod svou vlastní značkou Dechem a za Materiálovou vázu vytvořenou pro další českou značku Křehký, se kterou bodovali i na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Kolekce Laboratory Lights tvoří minimalistická svítidla v podobě nádobek používaných jako laboratorní sklo. Materiálová váza je vyrobená ze dřeva, mědi, kůže, skla a mramoru. Vázu tvoří na sebe poskládané části z těchto materiálů. Tomišková o ní říká, že se v ní materiály a řemesla tvořící historii designu potkávají v jediném tvaru. Váza vzniká rozřezáním skla foukaného do formy a následným zkombinováním s dalšími materiály.

Titul Módní designér roku si odnesla trojice návrhářů LaFormela, která se v minulosti zatím neobjevila v užších nominacích. Naopak Janja Prokić, která získala titul Designér šperku roku, už ve finále byla. Nyní zvítězila s kolekci Hidden place inspirovanou pohádkami Čaroděj ze země Oz, Malá mořská víla a Alenka v říši divů.

Čtěte také: Architekt Wilkie pomohl změnit Londýn. Teď se představí v Praze

Velkou odezvu vyvolala letos práce dvou diplomantů na UMPRUM v Praze, Tadeáše Podrackého a Markéty Kratochvílové. Ti získali titul Objev roku za své diplomové práce i kolekce skla představené na loňském Designbloku. A sklo bodovalo i u veřejnosti, její cenu dostal Milan Pekař za své krystalické vázy. Porcelánové vázy s neobvyklou barevností jsou výsledkem jeho ročního testování krystalických glazur.

Grafickým designérem roku se stali Tomáš Celizna, Adam Macháček a Radim Peško za vizuální styl bienále grafického designu v Brně, Fotografem roku Adam Holý za knihu The Overview Effect (vydali Polansky Gallery a VICE) a Obchodem roku Kurator. Do Síně slávy byl uveden grafik Jan Solpera.

Čtěte také: Čína napodobí téměř cokoli. Třeba celé rakouské město

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz