Architekt Wilkie pomohl změnit Londýn. Teď se představí v Praze
ARCHITEKTURA
Krajinářský architekt Kim Wilkie se výrazným způsobem zasloužil o podobu současného Londýna, ale i dalších míst v Británii. Jako odborník na tvorbu krajiny se podílel na plánu rozvoje Temže, navrhoval podobu nových londýnských čtvrtí i zahrad známých londýnských muzeí. Stojí za současnou podobou botanické zahrady v Moskvě či v Oxfordu, ale jeho podpis v krajině můžete najít na řadě dalších míst ve světě. Často je označován za oblíbeného zahradního architekta prince Charlese. O své práci a o krajinářské architektuře bude ve čtvrtek přednášet v Praze.
Jeho práce můžete vidět v italské Florencii, v rakouském lázeňském městu Bad Gleichenberg, ve francouzských městech Toulouse a Épernay, ale také v Chile, Libanonu na Bahamách nebo v USA. Na žádost prince Charlese prováděl krajinářskou úpravu Soloveckých ostrovů, které leží v Archangelské oblasti Ruska a které jsou součástí světového dědictví UNESCO, a také úpravu saských vesnic z dvanáctého století ve středověkém Sedmihradsku (Transylvánii).
Čtěte také: 10 českých staveb v boji o mezinárodní cenu. Podívejte se
Kim Wilkie vystudoval historii na Oxfordu a krajinářskou architekturu na Kalifornské univerzitě v Berkeley. V roce 1989 založil vlastní studio v Londýně. Nyní přednáší v Americe a píše knihy o krajinářské architektuře. Od roku 1984 získal řadu ocenění nejen za svou práci v krajinářské architektuře, ale také za své knihy. V roce 2014 zvítězil spolu s kanceláří Niall McLaughlin Architects v soutěži na kompletní úpravu zahrad a okolí Přírodopisného muzea v Londýně.
Wilkie bude o své práci hovořit v rámci přednáškového cyklu Best of British, který pořádá České vysoké učení technické v Praze. Přednáška proběhne v čtvrtek 4. prosince od 18,30 v Dejvicích. Přednáškového cyklu, který probíhal během celého listopadu, se účastnily kapacity britské architektury a britského designu, např. londýnský architekt Joe Morris, urbanista Peter Bishop, architekt Graham Morrison, stavební inženýr Chris Wise či ředitel britského Muzea designu Deyan Sudjic.
Fotky publikujeme s laskavým svolením autora, jehož tvorbu můžete sledovat na jeho oficiálním webu.