„Dělám ekonomickou revoluci. Výsledek bude fantastický.“ USA už vybírají clo na dovoz z celého světa
TRUMP ZAVEDL CLA
Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Ten dnes označil svůj krok za ekonomickou revoluci, která USA přinese nové investice a pracovní místa. Akciové trhy čelí kvůli eskalující obchodní válce nejhorší krizi od krachu na začátku pandemie nemoci covid-19. Jaguar Land Rover oznámil, že zastavuje kvůli Trumpově obchodní válce export do USA.
Od 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent.
Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz se již nyní uplatňuje 25procentní clo.
Jinému celnímu režimu podléhají také Kanada a Mexiko, kterým Trump již začátkem března vyměřil 25procentní clo, následně ale opatření pozastavil a začal udělovat výjimky.
Nově uvalená cla označil dnes Trump na sociálních sítích za "ekonomickou revoluci", kterou USA vyhrají. "Nebude to jednoduché, ale konečný výsledek bude historický," uvedl Trump. Zopakoval, že očekává návrat do USA výroby, která odešla do zahraničí, a vytvoření nových pracovních míst. V mnoha státech USA se dnes konaly protestní protitrumpovské demonstrace.
Anti-Trump protest in Boston 🇺🇸 pic.twitter.com/9xsICDQDwv
— MAKS 24 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) April 5, 2025
Trumpovo středeční oznámení odůvodněné "naléhavou národní situací", kterou je potřeba snížit deficit USA, vyvolalo šok ve světové ekonomice. Podle ekonomů budou avizované celní bariéry stejně vysoké, jako byly ve Spojených státech ve třicátých letech 20. století, kdy byly obchodní toky mnohem nižší a země byly méně závislé na produkci ostatních.
Obchodní válka není v zájmu nikoho, shodli se podle britského prohlášení premiér Keir Stermer a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří si dnes ohledně amerických cel volali. Podle nich však nelze vyloučit žádnou reakci na cla.
Pro Francii a Británii dnes začalo platit základní desetiprocentní, které se však pro francouzské zboží navýší příští týden na 20 procent. S takovou sazbou americká vláda počítá pro všechny země, které jsou v Evropské unii.
Jaguar Land Rover zastavuje export do USA
Britská automobilka Jaguar Land Rover, na kterou dopadá 25% americké clo na zahraniční automobily, zastavuje export do USA, uvedl britský The Telegraph. Společnost, která ve Spojeném království zaměstnává 38 000 lidí, počínaje pondělím pozastaví dodávky aut, zatímco bude hledat způsob, jak se přizpůsobit cenovému dopadu na vývoz do USA, uvádí The Times. Dřívější zprávy naznačovaly, že kvůli Trumpovým clům jsou v britském automobilovém průmyslu ohroženy desítky tisíc pracovních míst.
Akciové trhy čelí kvůli eskalující obchodní válce nejhorší krizi od krachu na začátku pandemie nemoci covid-19. K zastavení propadu jim nepomohla ani lepší zpráva z amerického trhu práce, než se očekávalo.
Index Dow Jones klesl o 5,5 procenta na 38.314,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 5,97 procenta na 5074,08 bodu. Index technologického trhu Nasdaq odepsal 5,82 procenta na 15.587,79 bodu. Od dosavadního rekordu odepsal Nasdaq přes 20 procent, a potvrdil tak, že se nachází v takzvaném medvědím trhu. Dow Jones ztratil od dosavadního maxima více než deset procent, což se obecně označuje jako korekce.
Za celý týden ztratil S&P 9,08 procenta, Nasdaq 10,02 procenta a Dow Jones 7,86 procenta. Všechny tři hlavní akciové indexy za sebou mají největší dvoudenní propad od března 2020 a největší týdenní procentní ztrátu od března 2020.
Čínské ministerstvo financí dnes v reakci na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zatížit čínský dovoz do Spojených států dalšími 34 procenty uvedlo, že od 10. dubna zavede dodatečné 34procentní clo na veškeré americké zboží. Trhy pak dále klesaly po oznámení, že premiéři Británie, Austrálie a Itálie společně jednají o tom, jak na Trumpovu sadu cel reagovat.
"Právě teď se nacházíme na divokém západě obchodní války,“ řekla výkonná ředitelka společnosti UBS Wealth Management Mariam Adamsová. "Může se stát cokoli a tento druh nejistoty je pro globální trhy mučivý," dodala.
Poté, co šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell naznačil opatrnost ohledně budoucího snižování úrokových sazeb, posiluje dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával krátce před 22:00 SELČ 0,8 procenta na 102,91 bodu. Euro od dolaru odepisovalo 0,9 procenta na 1,0950 USD. K jenu měl dolar k dobru 0,4 procenta, stál 146,69 JPY.