Ústavní soudci se vzbouřili proti vládě. Ta je ignoruje

Nález polského ústavního soudu

Ústavní soudci se vzbouřili proti vládě. Ta je ignorujeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Polský ústavní soud označil nová pravidla regulující jeho činnost jako neústavní. Rozepře v zemi tím ale zřejmě neskončí, protože premiérka Beata Szydlová již v úterý avizovala, že nález nebude považovat za legitimní „ve smyslu platného práva“ – a nezveřejní jej v úředním věstníku. Před sídlem soudu demonstrovali odpůrci vlády.

Kontroverzní novelu zákona o ústavním soudu prosadila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) krátce po svém vítězství v loňských volbách, které jí zajistilo většinu v parlamentu. Podle opozice měla tato novela za úkol ochromit fungování nejvyššího justičního orgánu v zemi, omezit jeho nezávislost a kontrolní roli vůči vládcům země.

Podle napadané novely z dílny PiS měl ústavní soud rozhodovat za účasti nejméně 13 z celkem 15 soudců, a to dvoutřetinovou většinou, zatímco až dosud stačilo devět soudců a prostá většina.

Sám ústavní soud nyní rozhodoval nikoliv podle nových pravidel, ale přímo na základě ústavy. Dva noví soudci, zvolení PiS, vyjádřili odlišný názor. Zástupci vlády a parlamentní většiny se jednání nezúčastnili. Podle ministra spravedlnosti nešlo o zasedání ústavního soudu, ale o pouhou schůzku vybraných soudců. Premiérka zase uvedla, že výsledkem bude „komuniké“, které nemůže zveřejnit.

Čtěte také: Svoboda! Walesa! Tisíce Poláků protestovaly proti vládě

Čtěte také: Polský Sejm schválil kritizovaný zákon o ústavním soudu

Čtěte také: ​Zákon ochromí ústavní soud, volají kritici. Polský Senát ho schválil

Čtěte také: Polský příběh není černobílý. Je to letitý bratrovražedný boj

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články