Kvůli parkovišti zmizelo historické centrum středověkého města

SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO

Kvůli parkovišti zmizelo historické centrum středověkého městaFOTO UVNITŘ
Socha středověkého vojevůdce Tamerlána v uzbeckém Šachrizabz. Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Alaexis/CC BY-SA 2.5

4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Středověké centrum města Šachrizabz, které vysoce cenila i organizace UNESCO, nenávratně přichází o svou historickou hodnotu. Středověké domy nahradilo z nařízení někdejšího uzbeckého diktátora Islama Karimova parkoviště a park s turistickými lákadly. UNESCO proto nyní zvažuje, že status města jako součásti světového dědictví přehodnotí. Píše o tom na svém webu Svobodná Evropa.

Historické centrum uzbeckého Šachrizabz oceňovala organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) především jako doklad středověkého historického plánovaní. Vyzdvihovala jeho „autenticitu a integritu“. Na seznam světového dědictví kvůli tomu centrum zařadila v roce 2000 a přirovnávala ho k památkám jako Samarkand nebo Buchara.

Nacházely se zde tradiční domy s verandami a také unikátní systém hospodaření s vodou, které byly zničeny. Uzbecké úřady nechaly odstranit celkem dvě tradiční čtvrti, které nahradil široký bulvár a potom plocha, kterou UNESCO popsalo jako „moderní tematický park s turistickými kiosky“.

Jak daleko proměna historického centra Šachrizabz zašla, je poznat na soše slavného vojevůdce Tamerlána. Ten je nyní vidět z dálky víc jak kilometr. Město je známé i tím, že je rodištěm Tamerlána. Velké monumenty ale zůstaly zachovány, jak upozornila Svobodná Evropa.

Součástí přestavby byla také stavba moderního hotelu, od které nakonec úřady kvůli protestům UNESCO upustily. To ale nepomohlo a organizace OSN hrozí, že status Šachrizabz přehodnotí i tak. Přestavbu nařídily uzbecké úřady v roce 2014, kdy v zemi vládl diktátor Islam Karimov. Po jeho smrti ho vloni nahradil Šavkat Mirzijojev.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Islámský stát poničil historický amfiteátr v syrské Palmýře

Sdílet:

Hlavní zprávy

panorama
×

Podobné články